Pielęgnacja kwiatów ciętych

06:23:00

Kiedy dostajemy piękny bukiet kwiatów, chcemy by cieszył nasze oczy jak najdłużej. Często zdarza się tak, że kwiaty juz po dwóch dniach trzymania w domu opadają i więdną. Wina leży czasami po stronie kwiaciarnii, które wyprzedają stare kwiaty. Wtedy niestety, nie mamy szans na uratowanie naszego bukietu, lecz jeśli kupimy świeże rośliny to przy odpowiedniej pielęgnacji powinny one stać i kwitnąć około 2 tygodni.
Co zrobić, żeby bukiet przetrwał w naszym domu? Jest kilka rad, które śmiało można wykorzystać:

1.  Zapewnij kwiatom odpowiednią ilość wody (1/3 łodygi w wodzie) i możliwość jej swobodnego pobierania (wodę zmieniamy codziennie!!). Końce najlepiej jest przyciąć o kilka centymetrów, pod strumieniem wody, co zapobiegnie przeniknięciu do rośliny pęcherzyków powietrza (dzięki temu szybko nie zgniją). Podcinamy je najlepiej nożykiem, pod jak największym skosem, co da kwiatom możliwość "picia" jak największej ilości wody.

2. Dobrze jest także oberwać kilka liści, aby zmniejszyć parowanie wody z rośliny. (kwiaty dużo wody wchłaniają własnie poprzez liście) Zdecydowanie nie należy moczyć liści w wodzie!

3. Cięte kwiaty najlepiej czują się w chłodnym miejscu, z daleka od kaloryferów i promieni słonecznych.

4.  W sklepach i kwiaciarniach można kupić odżywki przedłużające trwałość kwiatów ciętych, np. Chrysal, Flower Fresh, Blumenfrish i Everbloom. Lub zamiast kupować odpowiednie preparaty, możemy użyć domowych sposobów:
aspiryna - dla dalii i chryzantem
chlorek wapnia - dla róż
kwas borny lub roztwór tiosiarczanu srebra i cukru (ten drugi roztwór tylko na 24 godziny) - dla goździków
płyn wybielający - dla gerber. Można też do ich łodyg wsunąć zapałkę z siarką zwróconą ku górze.
sól - dla kamelii i gardenii
cukier - dla tulipanów, astrów, petunii, groszku, narcyzów, irysów, lwich paszczy
kawałek miedzi (grosik lub kawałek grucika) -  Metal ten zabija bakterie gnilne, które niszczą łodygi kwiatów. Dzięki miedzi woda będzie dłużej świeża, a listki i łodygi kwiatów nie będą gniły.

5. Jeśli jakieś kwiaty zwiędną to koniecznie trzeba je wyjąć z kompozycji. Nie dlatego, że szpecą wygląd bukietu, lecz z powodu produkowania przez nie etylenu, który powoduje gnicie i szysze starzenie innych kwiatów.

6. Jeśli kupujecie róże, poproście w kwiaciani o nie obcinanie kolców. Owszem to może być kłopotliwe, przy transporcie, ale uwierzcie, że zapewni to dłuższy żywot tym pięknym kwiatom. Z każdej rany wycieka zawartość komórek, która stanowi doskonały pokarm dla mikroorganizmów. Skraca to życie kwiatów, zmiękcza liście (a nawet załamuje pąki u róż), hamuje rozwój pąków i pozbawia zapachu. Jeśli już chcecie mieć gładki koniec róży, to najlepiej jest odłamać palcami kolce.

7. Jeśli kwiat zwiesi glowę, to skracamy go  i wkładamy do wody po samą główkę lub do wanny na 2-3 h. Powinien wtedy odzyskać świeżość.

Wiadomo jest, że każdy kwiat ma inne predyspozycje i powinien być inaczej traktowany, dlatego poniżej, kilka uwag o konkretnych gatunkach:

 RÓŻA:
 To kwiat tak samo piękny, jak i samolubny. Jest bardzo wrażliwy na sąsiedztwo innych roślin w wazonie, dlatego w kompozycjach powinien występować sam. Jeśli już zestawiamy go z innymi gatunkami kwiatów, powinniśmy pamiętać o częstej wymianie wody w wazonie. Gdy kwiaty podczas podróży z kwiaciarni do domu przywiędły, możemy przywrócić im świeżość zanurzając końce pędów na minutę we wrzątku lub opalając je nad płomieniem, albo wstawiając roślinę na pół godziny lub godzinę do ciepłej wody. Jeśli dostaniemy długą różę, a nie mamy odpowiedniego wazonu, to lepiej ją przyciąć, bo inaczej może się złamać, lub zwiędnąć szybciej.

TULIPAN:
Najdłużej zachowają świeżość kwiaty o dojrzałych, całkowicie wybarwionych pąkach. Pamiętajmy o tym przy ścinaniu, bądź zakupie. Jeśli tulipan stracił jędrność, wystarczy zawinąć go w czysty papier, włożyć do czystej wody i odstawić na kilka godzin w chłodne miejsce. Ciekawostką, o której warto pamiętać układając kompozycję z tulipanów, jest ich zdolność do wydłużania się nieco w wazonie. Zwłaszcza, gdy są w nim jeszcze inne kwiaty.

LILIA:
 Łodygi oczyścić z dolnych liści, przyciąć i wstawić do ciepłej wody (25-300C), gdzie po 2-3 godzinach odzyskują pełny turgor. Następnie przenosi się je do chłodnej zakwaszonej wody, kilka kropel cytryny lub roztworu Chrysalu Professional 2. Z rozchylających się pąków należy systematycznie usuwać pylniki, gdyż nie tylko brudzą one aksamitne płatki, lecz również przyspieszają starzenie się kwiatów. Zależnie od odmiany lilie zachowują świeżość przez 7-14 dni

GERBERA:
Jeśli nie zrobią tego w kwiaciarni ( a powinni!) to w domu koniecznie znajdzcie kawałek drucika i przebijcie główkę gerbery w okolicy łodygi ( tak, żeby chociaż część drucika przebiła się przez łodygę) resztą możecie oplątać kwiatek. Pozwoli to przedłużyć im świeżość o kilka dni nawet do dwóch tygodni. Gerbery nie lubią dużego zanurzenia w wodzie i nie trzeba podcinać im końcówek pod kątem.

STORCZYK:
 Zazwyczaj sprzedawany jest w pojedynczych fiolkach z wodą, ale ten delikatny i subtelny kwiat potrzebuje dużo wody, dlatego najlepiej jest umieszczać go w naczyniach, w których ma do niej bezpośredni dostęp. Łodygę dobrze jest ukośnie przyciąć. Zwiększy to powierzchnię absorbującą wodę. Kompozycję ze storczyków należy trzymać z daleka od przeciągów i tytoniowego dymu.

To tyle. pozdrawiam.
ps. Jeśli macie pytania odnośnie innych kwiatów ciętych - piszcie śmiało :)


Zobacz również

2 komentarze

  1. trafne rady ! teraz moje kwiaty na pewno będą pięknie wyglądać!

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo mi pomogły te informacji . Fajny wpis . Pozdrawiam .

    OdpowiedzUsuń