CLIVIA (clivia miniata) - pielęgnacja

02:29:00

   Kliwia cynobrowa lub pomarańczowa (Clivia miniata) pochodzi z południowej Afryki. Wiosną wytwarza efektowne pomarańczowe lub czerwone kielichowate kwiaty. W sprzyjających warunkach roślina może zakwitnąć ponownie jesienią. Kliwia osiąga wymiary 30–75 cm wysokości i do 30 cm szerokości. Roślina jest dość łatwa w uprawie, jedynie doprowadzenie jej do stanu kwitnienia może być dość problematyczne.


NAJLEPSZE WARUNKI:
  Clivia jest rośliną o niewielkich wymaganiach. Należy od października do lutego zapewnić jej stanowisko dobrze oświetlone, zaś w pozostałych miesiącach najlepsze będzie miejsce w półcieniu. Nie należy przestawiać rośliny i przekręcać doniczki, ponieważ ma to niekorzystny wpływ na rozwój rośliny. W okresie zimowym powinna znajdować się w pokoju o temperaturze wynoszącej około 12 ºC – 15 ºC. Kliwia wymaga podłoża o strukturze ziemi z domieszką gliny. Przesadzanie powinno następować tym rzadziej, im roślina jest starsza. Młode clivie doniczkowe należy przesadzać po okresie kwitnienia każdego roku (najlepiej wczesnym latem), starsze co dwa lata. Trzeba uważać jaką doniczkę wybieramy. Clivie nie lubią zbyt dużych doniczek.
 Rozmnażanie następuje poprzez oddzielenie odrostów, bądź poprzez nasiona. Sadzonki należy u podstawy odejmować najwcześniej w drugim roku. Muszą mieć co najmniej cztery liście (około 15 cm). Na początku trzeba oddzielić korzenie. Sadzonki ukorzeniamy w mieszance piasku i torfu w stosunku 1:1. Po rozwinięciu bryły korzeniowej roślinę przesadzamy do doniczki z kompostowym podłożem. Rozmnażanie za pomocą nasion trwa o wiele dłużej, bowiem czas od siewu do kwitnięcia wynosi około kilku lat. 

PIELĘGNACJA:
Roślinę należy nawozić w okresie od wiosny do końca jesieni co dwa tygodnie, zaś zimą wystarczy nawozić roślinę raz na około 4 – 6 tygodni. Warto oczyszczać liście z kurzu. Ponadto trzeba uważać na to, aby podczas okresu zimowego temperatura nie była zbyt wysoka, ponieważ prowadzi to do pojawienia się tarczników i wełnowców. Pod koniec zimy temperaturę należy nieco zwiększyć, ponieważ może dojść do przemarznięcia pędu kwiatowego, co powoduje brak kwitnienia.
Roślinę należy podlewać umiarkowane, natomiast w okresie jej zimowania bardzo oszczędne. Ze względu na jej mięsiste korzenie należy uważać aby nie zaszkodzić jej zbyt obszernym podlewaniem.
clivia w ogrodzie prezentuje się pięknie.
 JAK WYWOŁAĆ KWITNIENIE:
Jedynym problemem w pielęgnacji clivii, jest ponowne zakwitnięcie kwiatu. Jest to dość mozolny proces, ale przy odpowiednich warunkach i odrobinie cierpliwości, powinno się udać :)
Jeśli chcemy wywołać kwitnienie powinniśmy przezimować Kliwię w temperaturze ok. 10˚C, przy słabszym oświetleniu. Obsychanie i żółknięcie liści w tym czasie to naturalny proces. Po przekwitnięciu kwiat należy obciąć nie dopuszczając do zawiązania nasion. W przeciwnym razie w kolejnym roku roślina może nie wypuścić pąków kwiatowych. Po kilku latach kliwia kwitnie coraz słabiej, dlatego warto w międzyczasie przygotowywać młode rośliny. Liście należy przecierać wilgotną ściereczką, bez użycia nabłyszczaczy.
Jeśli mimo przezimowania w odpowiednich warunkach, kwiat dalej nie chce kwitnąć, wtedy należy wyjąć go z doniczki i przyciąć 3/4 korzeni, następnie wsadzić spowrotem do naczynia i uzupełnić ziemię.
 
UWAGA!
Clivia to roślina trująca zarówno dla ludzi jak i zwierząt, należy trzymać ją  na wyższych partiach meblii. Pamiętaj także o myciu rąk po dotykaniu rośliny. Ostrożności nigdy za wiele! Jeśli dziecko lub zwierze zje kawałek roślinki, niezwłocznie udaj się do lekarza.


 
 

Zobacz również

1 komentarze

  1. Fantastyczna strona, kocham kwiaty, kocham rośliny. Znalazłam tu wiele cennych dla mnie informacji, dlatego dodaje do obserwowanych. Pozdraawiam:)

    OdpowiedzUsuń