Pielęgnacja storczyka - to naprawdę łatwe!

03:17:00

Storczyki, to kwiaty o wyjątkowej urodzie. Jako kwiaty doniczkowe mogą stanowić wspaniałą ozdobę naszego domu. Jednak by zachowały na długo swój blask, musimy zgłębić wiedzę o ich potrzebach i związanej z tym pielęgnacji.  Obiegowa opinia głosi, że storczyki są trudne w uprawie. I faktycznie, często jest tak, że osoba zaczynająca swoją przygodę ze storczykami te pierwsze rośliny zmarnuje. Tymczasem wcale nie musi tak być. Pod spodem przedstawiamy nasze sprawdzone metody na uprawę i utrzymanie ich pięknego wyglądu.

Podstawą takiej pielęgnacji są trzy główne czynniki, które w zdecydowanym stopniu wpływają na nasze orchidee:
- światło
- woda
- przycinanie i przesadzanie
Wszystkie kwiaty na zdjęciach są dostępne w naszej kwiaciarni (i wiele innych)

Światło
Storczyki potrzebują dość dużo światła słonecznego, ale w formie rozproszonej. Doniczkę najlepiej ustawić na wschodnim parapecie, ale dobrze czują się też od strony zachodniej. Jeśli stoi w innym miejscu, należy zapewnić storczykowi odpowiednią dawkę cienia. W ciepłej porze roku, doniczkę można wystawić na balkon lub taras, uważając, by roślina nie była narażona na ostre promienie słoneczne. Niezwykle wrażliwym kwiatom grozi, bowiem, poparzenie słoneczne.
Woda

Storczyki nie tolerują przemoczonego podłoża. Kwiaty podlewamy dopiero wtedy, kiedy całe podłoże w doniczce jest suche (zazwyczaj jest to raz na tydzień lub dwa - trzeba obserwować roślinę). Sprawdzamy to na przykład przy pomocy oceny wagi doniczki - ta z suchą "ziemią" będzie wyraźnie lżejsza od pojemnika z "glebą" mokrą. Dobrym wyznacznikiem do oceny stopnia napojenia rośliny są korzenie: kiedy są zielone oznacza to, że storczyk jest nawodniony, kiedy są "srebrno - szare" storczyk powinien być podlany.  W zależności od warunków, przesychanie podłoża będzie trwało od kilku do kilkunastu dni. W wypadku zbyt obfitego podlewania korzeniom rośliny grozi gnicie, więc trzeba bezwzględnie przestrzegać tej reguły.
Warto pamiętać także o zasadzie, która mówi, że storczyki należy podlewać rano. Dzięki temu podłoże zdąży przeschnąć do wieczora, co zapobiegnie chorobom związanym z działaniem niskiej temperatury na mokre części rośliny. Chociaż storczyki podlewamy obficie i upewniamy się, że cała gleba została nasączona, zawsze musimy wylać wodę, która znalazła się na podstawce. Nie wolno jej tam zostawiać. Najlepsza woda do podlewania naszych piękności to woda destylowana, jednak może także to być przegotowana woda z kranu. Na obszarach, gdzie brak jest zanieczyszczeń powietrza, orchidea, może być podlewana wodą deszczową, co jest dla nich bardzo korzystne. 
W okresie spoczynku rośliny, podlewanie znacznie ograniczamy. Są dwa sposoby podlewania rośliny.
1. Przelewanie wodą - bierzemy kwiat i wstawiamy na chwilę pod kran lejąc wodę również po liściach, nie tylko do samej doniczki. Pamiętajmy żeby nie polać delikatnych kwiatów, a także nie zalać stożka wzrostu.
2. Kąpiel wodna - nalewamy wodę do miski, tak żeby zakryła część doniczki (może być połowa lub trochę więcej) i wstawiamy na jakieś 20-30 min orchidee do takiej kąpieli po czym wyjmujemy i pozwalamy, żeby woda obciekła. Ten sposób ma taki plus, że w okresie kwitnienia, można raz na 3 tygodnie dodać do kąpieli odżywkę.

Nawożenie i przesadzanie


Jeżeli nasze storczyki mają się prawidłowo rozwijać, nie można zapominać o ich nawożeniu. W tym celu stosujemy specjalny preparat do nawożenia storczyków. Możemy go kupić w sklepach ogrodniczych lub kwiaciarniach (jak nasza). Należy stosować się ściśle do dawkowania opisanego na opakowaniu. Nie zaleca się zwiększania porcji nawozu, ponieważ to może zaszkodzić roślinie. Dostarczanie składników odżywczych, może się odbywać także poprzez spryskiwanie liści. Nawożenia orchidei należy zaprzestać w okresie spoczynku rośliny, ma ono sens jedynie w okresie od wiosny do jesieni. W tym czasie roślina się rozwija i potrzebne jej są składniki odżywcze (polecamy odżywkę firmy BIOPON do storczyków).
 Nie nawozimy storczyków bezpośrednio po przesadzaniu. Należy z tym zaczekać około miesiąca. Staramy się przesadzać nasze kwiaty dopiero wtedy, kiedy zajdzie taka konieczność. Dzieje się tak w przypadku, kiedy ziemia w doniczce uległa zbytniemu zasoleniu i jest zbyt zbita, by do korzeni mogło docierać powietrze a gleba mogła szybko wysychać. Taki stan rzeczy zagraża korzeniom, niezbędne jest, więc przesadzenie rośliny. Jej rozwój będzie zależał od prawidłowego umieszczenia w doniczce. Trzeba to zrobić tak, by nowe przyrosty pędów miały miejsce do rozwoju przez najbliższych kilka lat. Pomoże nam w tym uważna obserwacja kierunku, w jakim pojawiają się młode pędy.
Przycinanie

Oprócz takich czynności, jak podlewanie czy nawożenie, storczyki należy przycinać. Robimy to przy okazji przesadzania. Usuwamy w ten sposób martwe korzenie rośliny. Rozpoznamy je po tym, że wyraźnie różnią się od zdrowych, jędrnych korzeni. Te obumarłe są miękkie w dotyku i puste. Niektórzy przycinają także pęd kwiatowy po przekwitnięciu. Jeśli się na to zdecydujemy, to pamiętajmy by przycić pęd dość wysoko (na łodydze możecie zobaczyć tzw. obręcze jaśniejszego koloru - polecam przycinać nad trzecią taką obręczą) wtedy kwiat szybciej odrośnie, niż po przycięciu go na samym dole, może się także zdarzyć, że roślina puści na starym pędzie boczną "odnogę" ( z moich obserwacji wynika, że kwiaty są na niej trochę mniejsze ).

Gdy orchidea choruje

Prawidłowa pielęgnacja rośliny zapobiegnie wielu chorobom. Jeśli będziemy dbać o to, by roślina nie miała zbyt wilgotno, nie narazimy jej na choroby grzybowe. Choroby wirusowe są zazwyczaj niegroźne, jednak jeśli mocno zaatakują całą orchideę, nie pozostaje nic innego, jak jej zniszczenie.
Na storczykach mogą się pojawiać takie stworzenia, jak przedziorki wciornastki, tarczniki, mięsniki a nawet ślimaki. Jeśli zauważymy na naszej roślinie jakiekolwiek szkodniki, nie mamy czasu do stracenia. Najlepiej udać się do sklepu ogrodniczego i zakupić odpowiedni środek, a następnie zastosować go według instrukcji podanej na opakowaniu.
Więcej o chorobach storczyków - jak je rozpoznać i jak sobie z nimi radzić pisałam tutaj: KLIK i tutaj KLIK  

 Nasze miniaturki:
Mam nadzieję, że znaleźliście tutaj wszystko, co przyda Wam się w pielęgnacji tych pięknych kwiatów. W razie pytań - piszcie śmiało :) 
Pozdrawiam!

Zobacz również

55 komentarze

 1. Pierwszy raz zajmuję się storczykiem od czerwca ubiegłego roku i on cały czas obficie kwitnie, wyrastają też nowe listki, a podobno potrzebuje on odpoczynku. Czy trzeba coś zrobić czy to normalne?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli kwitnie to powinnaś się tylko cieszyć. Na pewno w końcu kiedyś przestanie, możesz ogarniczyć podlewanie jeśli robisz to co tydzień to zacznij raz na dwa tygodnie, i przestaw go w bardziej zacienione miejsce (ale nie bardzo, taki pół cień), wtedy przejdzie w stan wegetacji, ale jeśli nie chcesz żeby przestał to pielęgnuj go jak dotychczas i nie martw się bo to normalne. Trafił Ci się jakiś dobry gatunek :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam takie pytanie... Mam białą orchidee.. Kwiatki uschły i odpadły, pędy po czasie zrobiły się zażółcone z plamkami brązowymi, a liście gniją i odpadają, mimo, że podlewam go stosunkowo rzadko, a w dodatku sposobem "kąpieli wodnej" przez ok 10 minut... Drugi- różowy- ma kwiaty, ale zaczęły się pojawiać brązowe plamy.. Co to może być? Jak zaradzić tym storczykom?? dostałam je w prezencie i choć nie lubię kwiatów, bardzo zależy mi na tych dwóch- taki sentyment... :) Pozdrawiam..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie lubisz kwiatów..sama sobie odpowiedziałaś..kwiaty to wiedzą

   Usuń
 4. Hej, jeśli możesz prześlij mi zdjęcie swoich storczyków na maila 7kwiatow@wp.pl - wtedy będę mogła powiedzieć o nich coś więcej. PRzyczyn może być dużo, jeśli pojawiają się plamki to pewnie jakaś choroba grzybowa. Jeśli plamy są duże i ciemne to może być czarna zgnilizna (za duża temperatura i zbytnia wilgotność - przewietrzyc pomieszczenie i pryskać liscie preparatem miedziowym, trzeba też obcinać obumarłe roślinki, albo przesadzić storczyka do nowego podłoża, już bez chorych liści) a jeśli plamki są mniejsze i od spodu liści to może być plamistość liści, wtedy najlepiej raz w tygodniu pryskać je fungicydem. Mam nadzieję, że pomogłam choć odrobinę

  OdpowiedzUsuń
 5. Hej! Mam 5 storczyków. Dwa dostałam od mamy i 3 kupiłam w hipermarkecie. Jeden z nich, którego miałam najdłużej i właśnie to był ten "pierwszy" przechodzi gdzieś od lipca "resuscytację" - jak widać z powodzeniem - puścił liść i kilka korzeni powietrznych. Ale o co mi konkretnie chodzi... Każdy z nich inaczej przechodzi przekwitanie. Zacznę od tego bardziej charakterystycznego ( od mamy ) z dużymi kwiatami - temu "modelowi" uschła całkowicie łodyga, którą odcięłam ok. 3 cm nad korzeniami. Drugi "kolega" usechł tylko na rozgałęzieniach i reszta gruba, zielona i sztywna. Trzeci "kumpel" stracił kwiaty ALE - wypuścił jeden nowy pęd między liśćmi i drugi z oczka na innym istniejącym (ma dwa pędy - oba zielone, twarde). Czwarty stracił liście i.. tyle :D bez usychania, bez pędów itd. Ten najbardziej aktywny (od nowych pędów) zazwyczaj "zapowiada" co będzie się działo dalej z całą ferajną.. Moje pytanie brzmi - skoro każdy inaczej, czy to oznacza, że są innymi gatunkami/odmianami? Czy mam się spodziewać nowych pędów ? Dodam, że trzymam je w specjalnych doniczkach, które mają podwyższenie, poniżej którego trzyma się wodę. Dzisiaj je podlałam odżywką pierwszy raz od.. hohoho. Czekam na odpowiedź, bo chcę mieć na przyszły sezon cudowne storczyki :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej! Gatunków i odmian storczyków jest bardzo dużo. Jak rozpoznać czy wszystkie są z tego samego - najłatwiej po kwiatach i liściach. Najpopularniejsze to te z odmiany falenopsis o dużych okrągłych kwiatach (w różnych kolorach oczywiście) z małymi "paszczami" pod płatkami. Ciężko to opisać, jednak najważniejsze jest to - nawet jeśli zaczynają puszczać nowe pędy w różnym czasie nie oznacza to, że są z różnych odmian. Niektóre potrzebują, po prostu więcej odpoczynku od innych, podlewaj je regularnie odżywką wtedy nowe pędy będą grube i silne, a te które są obcięte (bo już przekwitły) i CAŁKOWICIE zbutwiałe, możesz obciąć do końca przy samych liściach, z nich już nic nie odkwitnie - storczyk wypuści nowy pęd z pomiędzy liści, jeśli natomiast są zielone i jasne to bardzo prawdopodobne, że to z nich wyrosną nowe pędy. Jeśli dalej nie będziesz znała odmian swoich storczyków popatrz na zdjęcia tutaj: http://7kwiatow.blogspot.com/2013/10/choroby-storczykow-czesc-i.html może odnajdziesz swoje okazy :)

   Usuń
 6. Hej, mam dwa storczyki i obecnie jeden kwitnie a drugi przekwitł jakieś 2 tyg temu. Wzięłam je od mamy gdy przeprowadzałam się do innego miasta, wydaje mi się, ze są zaniedbane, liście co prawda są duże i grube ale nie rosną prosto, przekrzywione są z lewego boku do prawego. Po za tym, zauważyłam zgniliznę (w formie delikatnego osadu)na ziemi w doniczkach, które dodam, że nie są przeźroczyste. Korzenie nad glebą gniją:( nie wiem jak im pomóc.
  Jeden storczyk miał dwa pędy ale jeden usechł i mama obcięła go zaraz za 2 oczkiem i stoi taki suchy patyk, nie wiem czy mam go odciąć i na jego miejsce wyrośnie nowy. narazie nie chce nic kompinować z nim bo to ten kwitnący i boje się, ze popsuję go całkiem. po przekwitnięciu lepiej przyciąć czy zostawić pędy? Jakiego nawozu używać i czy to prawda z tą korą brzozy, ze musi być zmieszana z podłożem do storczyka?

  OdpowiedzUsuń
 7. Hej, mam dwa storczyki i obecnie jeden kwitnie a drugi przekwitł jakieś 2 tyg temu. Wzięłam je od mamy gdy przeprowadzałam się do innego miasta, wydaje mi się, ze są zaniedbane, liście co prawda są duże i grube ale nie rosną prosto, przekrzywione są z lewego boku do prawego. Po za tym, zauważyłam zgniliznę (w formie delikatnego osadu)na ziemi w doniczkach, które dodam, że nie są przeźroczyste. Korzenie nad glebą gniją:( nie wiem jak im pomóc.
  Jeden storczyk miał dwa pędy ale jeden usechł i mama obcięła go zaraz za 2 oczkiem i stoi taki suchy patyk, nie wiem czy mam go odciąć i na jego miejsce wyrośnie nowy. narazie nie chce nic kompinować z nim bo to ten kwitnący i boje się, ze popsuję go całkiem. po przekwitnięciu lepiej przyciąć czy zostawić pędy? Jakiego nawozu używać i czy to prawda z tą korą brzozy, ze musi być zmieszana z podłożem do storczyka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do liści storczyka to się nie martw, często rosną sobie takie poprzekręcane, z lewej na prawą lub mocno na dół czy znowu do góry. To całkiem normalne :) Co do kwitnącego storczyka, ten pęd co usechł całkiem można obciąć, nic się nie stanie temu który kwitnie. Jak już ten kwitnący pęd zrzuci wszystkie kwiaty też go przytnij i pielęgnuj dalej. Odżywki polecam biohumus w płynie do storczyków i mgiełkę w sprayu do korzeni powietrznych (tych nad ziemią) firmy zielony dom. Co do storczyka ze zgnilizną, spróbuj go przesadzić do nowego podłoża, wystarczy pójść do kwiaciani i poprosić o ziemię do storczyków, która będzie specjalnie przygotowana (i tak to prawda znajdują się w niej kawałki kory i specjalnego torfu) I koniecznie zmień doniczkę storczykom na przezroczystą, żeby korzenie mogły czerpać przez nią światło. Daj znać czy to pomogło. Pozdrawiam :)

   Usuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja swojego dostałam na urodziny na koniec października,miał piękne trzy pędy,niestety do dzisiaj nic z niego nie zostalo,nie wiem czemu,kwiaty opadły,liście również,obciete pędy są żółtawo brązowe,nie przelałam go napewno,pomózcie mi go uratowac...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląda mi to na gnicie, jeśli go nie przelałaś na pewno, być może już był chory, kiedy go kupowałaś. Warto przyglądać się uważnie korzeniom i pędom podczas zakupu. Obetnij wszystko do końca i spróbuj przesadzić korzenie do nowego podłoża. Przy przesadzaniu obejrzyj uważnie korzenie, jeśli będą śliskie i brązowe to niestety storczyk jest do wyrzucenia. Trzymam kciuki, że coś z niego wyrośnie :)

   Usuń
 10. Wiedza na temat pielęgnacji kwiatów to rzeczywiście podstawa :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Podlewanie storczyka nie jest skomplikowane, jednak ocena stanu jego podłoża może myć trudna. Jest kilka sposobów na sprawdzenie suchości podłoża. Pierwsza to ciężar doniczki. Jeżeli storczyk jest lekki to podłoże jest przeschnięte, jeżeli cięższy to należy wstrzymać się z podlaniem.

  Kolejnym sposobem jest wykałaczka, Jeżeli po włożeniu wykałaczki do podłoża i wyłożeniu będzie sucha oznacza to, że możemy śmiało podlać storczyka. Jeżeli natomiast jest wilgotna wstrzymajmy się jeszcze kilka dni.

  Kolejnym przykładem oceny podłoża jest również wygląd korzeni. Korzenie białe lub srebrne dają nam sygnał, że należy podlać, zielone zaś mówią iż podłoże wymaga jeszcze przeschnięcia.

  To są moje sposoby oceny poziomu wilgotności podłoża

  Kamila
  www,mojstorczyk.pl

  OdpowiedzUsuń
 12. Dostałam ładnego storczyka ale nie wiem czy powinno się go przesadzić czy zostawić w plastikowy pojemniku w którym nie ma właściwie ziemi. Jeśli przesadzić to jaką ziemię wybrać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Storczyka nie należy przesadzać. Robi się to raz na dwa lata. Jeśli rzeczywiście jest bardzo mało ziemi, wystarczy dosypać, odpowiedniego podłoża do storczyków, które można kupić w każdej kwiaciarni.
   Pozdrawiam

   Usuń
 13. Mam pytanie, czy można podciąć liście storczykowi? Rosną mu zupełnie na bok, i są już tak ciężkie że przeważają doniczkę. Proszę o pomoc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Kupiłabym raczej większą osłonkę i dosypała podłoża, lub podtrzymała liście opierając je o ścianę/ okno. Szkoda podcinać liście, sama nigdy tego nie robiłam.
   Pozdrawiam

   Usuń
 14. Właśnie kupiłam storczyk i nawóz dla storczyków. Zastanawiam czy przy kazdej kąpieli wodnej mam wlewac porcję nawozu? Na buteleczce od nawozu jest napisane, że od kwietnia nawozic przy kazdym podlewaniu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Gdy storczyk kwitnie można go nawozić nawet co drugą kąpiel. Natomiast w okresie spoczynku, należy ograniczyć naworzenie do minimum. Raz na miesiąc lub dwa.
   Pozdrawiam

   Usuń
 15. Na łodydze wyrosła jakby nowa sadzonka ( liść+kwiat+coś jak korzenie ) co zrobić

  OdpowiedzUsuń
 16. Na łodydze wyrosła jakby nowa sadzonka ( liść+kwiat+coś jak korzenie ) co zrobić

  OdpowiedzUsuń
 17. Witam
  Proszę o poradę ponieważ chyba przelałam odzywka storczyki jeden stracił kwiaty ale liście i łodyga sa w porządku , natomiast drugi całkowicie zwiędnął liście są miękki i oklapnięte tak samo kwiatostany.
  Nie wiem co robić czy go przesadzić chociaż podobno nie można przesadzać storczyków kiedy maja kwiatostany.
  Pozdrawiam Karolina

  OdpowiedzUsuń
 18. przestawiłam mojego storczyka na półkę w cień i zaczął opadać, przestawiłam go z powrotem na parapet, gdzie tak ładnie kwitł...może uda mi się go odratować??
  pozd
  justyna

  OdpowiedzUsuń
 19. hej :) pierwszy raz ma storczyka no i teraz kwiaty zwiędły a łodygi zrobiły się takie różowe, liście też sa takie miękkie.. Co mam zrobić żeby storczyk dalej kwitł ?
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 20. Witam. Mam kilka storczyków i maja się dobrze. Natomiast nie wiem co z jednym poczynić. Na lodyzce na wysokości ok 30cm wyrosly nowe korzenie, liście i lodyzka z paczkami :) wygląda tak jak osobny storczyk. Czy ja mogę go odciąć i wsadzić do doniczki czy lepiej go tak zostawić?
  lodydze

  OdpowiedzUsuń
 21. ja mam takie pytanie, chcę przesadzić storczyki bo są w plastikowych doniczkach, jakie podłoże mam im zapewnić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam w korze :) Ale widziałam, że niektórzy mają też keramzyt w doniczkach (takie kamyczki) :)

   Usuń
 22. Witam. Bardzo proszę o odpowiedź: czy jeśli storczyk wypuszcza korzenie powietrzne to należy je kierować ku dołowi doniczki, by były zanurzone w korze, czy one mają po prostu swobodnie zwisać sobie z tej plastikowej osłonki? Dodam, że zwykłe korzenie przegniły, bo przelałam podłoże :/ Ucięłam to co zgniło i zasypałam cynamonem, a na chwilę obecną, poza tymi powietrznymi kikutkami, mój storczyk nie ma innych korzeni od dołu. Jest to niestety moja pierwsza orchidea i zależy mi na niej :) Z góry dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 23. Mam pytanie !Dlaczego mój storczyk zaczął kwitnąć po czym opadły mu pąki ?Czy jest to spowodowane ciepłym powietrzem buchającym z grzejników czy może zimnym gdy otwieram okno ,a może jedno i drugie .Storczyk stoi na parapecie.Czy przestawić go w inne miejsce?

  OdpowiedzUsuń
 24. Witam czy ten blog jeszcze zyje? Zaglada tu ktos bo mam kilka pytan odnosnie storczyków ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żyje :) Pytania proszę kierować na maila 7kwiatow@wp.pl Pozdrawiam :)

   Usuń
 25. Witam serdecznie:)
  Czy storczyk powinien mieć duzo ziemi i czy te pędy dolne od korzeni powinny być ponad ziemią?
  Pozdrawiam.Teresa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, storczyk nie musi mieć dużo ziemi. Niektóre moje storczyki mają jej naprawdę niewiele, a wspaniale się rozwijają. Do storczyków polecam ziemię specjalnie dla nich przeznaczoną i proponuję wymieszać ją z keramzytem, aby zwiększyć jej przepuszczalność. Jeżeli pyta Pani o korzenie powietrzne, to tak muszą być nad ziemią. Pozdrawiam :)

   Usuń
 26. Mi storczyki w ogóle nie chcą rosnąć. Ale po tym , co u Ciebie przeczytałam, to może poprawi się ich stan. Bo kilka rzeczy źle robiłam.

  OdpowiedzUsuń
 27. witam ,
  mam storczyka od jakiegoś roku i zrzucił płatki,pędy uschły więc je obcięłam ale liście były zielone wiec kupiłam odżywki i teraz puszcza nowe pędy. Niestety nie wiedziałam , że trzeba je podwiązywać i zaczął rosnąć w dół i w połowie jest delikatnie ułamany ... podwiązałam go nitką ale nie wiem czy dobrze zrobiłam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pędy trzeba profilować od razu, bo pózniej nie da się ich już odpowiednio poprowadzić. Obawiam się, że nitka już nie pomoże.

   Usuń
  2. więc będe musiała je obciąć? puścił mi z tego kawałka złamanego nowego ... a poniżej 4 ... czy moge go obciąć tak gdzie jest złamany i przyczepić i będzie rósł ten kawałek ? czy zostawić i zobaczyć czy urośnie?

   Usuń
 28. Mi storczyki ani trochę nie wychodzą. Nie mam ręki do nich.

  OdpowiedzUsuń
 29. Witam. Mam storczyka, podarowanego mi kilka lat temu, nawet nie pamiętam dokładnie kiedy to było. Wówczas pięknie kwitł. Po jakimś czasie kwiatki opadły, pęd obcięłam przy samym dole, ponieważ tak mi podpowiedziała koleżanka. Od tamtej pory storczyk nigdy nie zakwitł. Teraz wiem, że to moja wina, gdyż poza podlewaniem w kąpieli wcale o niego nie dbałam, stał sobie na zimnej kamiennej obudowie kominka i tyle. Od pewnego czasu upiększam mój dom kupując różne rośliny doniczkowe i poprawiając kondycję tych, które mam. Chciałabym reanimować także storczyka. Szukając informacji o storczykach, widzę, że mój ma i tak wielką wolę życia; jestem zdziwiona że jeszcze u mnie wegetuje. Wypuścił korzenie powietrzne, 5 sztuk. Ma przeźroczystą doniczkę i dodatkowo stoi w szklanej przeźroczystej osłonce. Przestawiłam go na parapet wschodniego okna. Niestety korzenie ma w większości brązowe, tylko niektóre są lekko zielone. Od tych kilku lat wypuścił tylko jeden liść (teraz jest jasno zielony), pozostałe są ciemno zielone i wyglądają na stare. Zamierzam go przesadzić, ale nie wiem czy mam usunąć te wszystkie brązowe korzenie. Jakie jeszcze zabiegi powinnam zastosować by biedak to przeżył. Bardzo proszę o radę. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 30. proszę o poooomoooc!!! ratunek potrzebny "na już"

  OdpowiedzUsuń
 31. Czy nikt nie chce pomóc mojemu storczykowi?

  OdpowiedzUsuń
 32. Ja swoje storczyki przesadziłam do ceramicznej doniczki w ziemię ogrodową pomieszną z korą do storczyków.Rosną i kwitną pięknie.Włożyłam pałeczkę nawozową a liście przecieram odstałym piwem są piękne.

  OdpowiedzUsuń
 33. Kiedy nie mamy pomysłu jak ożywić salon, przyda Nam się wtedy
  sztuczny storczyk Świetnie nadaje się do zamkniętych wnętrz.
  wygląda zupełnie jak żywy.

  OdpowiedzUsuń
 34. Witam, mam pytanie odnośnie storczyka, a mianowicie co robię nie tak, że pędy ładnie wyrastaja, a pączki na samej górze nie rozkwitają tylko usychają????Pomóżcie drogie me!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyczyny mogą być różne; zimą zwykle przyczyną zrzucania pąków jest szok termiczny, być może pomieszczenie, w którym stoją zostało zbyt mocno przewietrzone, a na storczyki oddziaływało zimne powietrze.

   Usuń
 35. Super post! Zawsze podobały mi się storczyki, ale obawiałam się, że nie poradzę sobie z ich pielęgnacją. Tera już wiem jak się za to zabrać :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Piękne są te storczyki na zdjęciach. Od dłuższego czasu przymierzam się do zakupienia storczyka w wersji mini. Jak to jest z tymi storczykami - one zawsze pozostają takie małe, czy ostatecznie po pewnym czasie zbliżają się rozmiarami do klasycznych storczyków?

  OdpowiedzUsuń
 37. Jakich doniczek nalezy uzywac do storczykow ...Czy musza byc przezroczyste ,i czy musza miec pod spodem dziurke na odprowadzenie wody ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Doniczka powinna być przezroczysta żeby można było kontrolować stan nawodnienia rośliny i powinna mieć dziurki, bo przez nie wpływa woda podczas pojenia storczyka.

   Usuń
 38. A czy są storczyki w kolorze błękitnym? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są, ale nie jest to naturalny kolor i te storczyki odkwitną później na biało.

   Usuń
 39. Tak. Ja dostałam taki od męża.

  OdpowiedzUsuń