Choroby storczyków część II

06:32:00

   Wczoraj pisałam o chorobach storczyków i sposobach na ich zapobieganie. Jeśli szukacie porady i nie znajdziecie tutaj odmiany swojego kwiatu, zapraszam do pierwszej części: KLIK, gdzie opisałam przypadłości m.in. najpopularniejszego falenopsisa, odontoglossum, czy cymbidium i chysis. Dzisiaj reszta odmian, jakie przyjdą mi do głowy. Jeśli posiadacie jakąś ciekawą roślinę z rodziny storczykowatych (której tu nie opiszę), koniecznie napiszcie do mnie maila - 7kwiatow@wp.pl, wraz ze zdjęciem! Na pewno dodam go do tego mini poradnika :) 

1. ASPASIA LUNATA / Aspasia lunata


Storczyk ten jest łatwy w uprawie i dośćtolerancyjny; kwitnie na początku lata. Może być uprawiany zarówno w szklarni, jak i w domu. Choć naturalnym środowiskiem tego pięknego kwiatu jest Brazylia, nie wymaga on wysokich temperatur. Co może go zaatakować?
Przędziorki - jasne plamy na liściach i delikatne pajęczynki na spodniej stronie liści to dzieło przędziorków. Aby zapobiec ich atakowi zraszaj liście rośliny, unikając pryskania kwiatów. Jeśli jest ich dużo, zastosuj insektycyd sytemiczny.
Wełnowce - małe białe szkodniki zbierają się na liściach i wokół ogonków liściowych. Mniejsze skupiska wytrzyj wilgotnym wacikiem lub zastosuj insektycyd systemiczny. Można także, zastosować tradycyjne sposoby, jak smarowanie przy pomocy pędzelka mieszanką denaturatu + wody lub wody + mydła w płynie, które są odpowiednie dla tych kolekcjonerów, mających tylko niewielką liczbę roślin wymagających zabiegu. Sposoby te są stosunkowo wydajne.
Opuchlaki - dorosłe opuchlaki żerują na liściach, szczególnie wieczorami, natomiast larwy zjadają korzenie. Pierwszym objawem są dziury w liściach i więdnięcie rośliny. Opryskaj roślinę i nasącz podłoże środkiem owadobójczym.    

2. SOFRONITIS/ Sophronitis sp.
sophronitis brevipedunctulata
Ten mały storczyk zdobywa uznanie dzięki czerwonym, pomarańczowym lub fioletowym kwiatom, które rozwijają się i kwitną jesienią i zimą. Problemami w hodowli mogą być:
Ślimaki - szczególnie chętnie żerują na młodych pędach. Szkodniki te można zbieraćręcznie lub rozsypywać na podłożu granulat ślimakobójczy. Pamiętajmy jednak, że preparat ten jest bardzo szkodliwy dla dzieci i zwierząt domowych.
Roślina nagle więdnie - storczyki z tego rodzaju żyją kilka lat. Nagłe obumieranie rośliny może być więc wynikiem naturalnego procesu starzenia. Starsze okazy można odmładzać poprzez podział - kiedy są jeszcze w pełni sił życiowych. nie warto zwlekać z tym długo, gdyż roślina może nagle zakończyć wegetację, zanim zdążymy ją odmłodzić.

3. SABOTEK / Paphiopedilum sp. 
 

Ten zimozielony storczyk pochodzi z tropikalnych regionów Azji. Jest bardzo popularny i dość prosty w uprawie, jeśli pamięta się o odpowiedniej temperaturze i wilgotności powietrza. Co szczególne, jego kwiaty mają niezwykłą trwałość. Co może zaatakować Sabotka?
Mszyce - Zwykle gromadzą się na wierzchołkach pędów lub pąkach kwiatowych. Należy zwalczać je insektycydem.
Liście gniją - gnicie liści oznacza, że roślina ma zbyt mokro lub chłodno. Podlewaj tylko wtedy, kiedy powierzchnia podłoża wydaje się sucha i staraj się utrzymywać temperaturę ok 20 stopni.
Przędziorki - Oznaką porażenia Sabotka przez przędziorki są nieregularne jasne plamki, głównie na spodniej stronie liści. Zwiększ wilgotność powietrza w otoczeniu, a przędziorki usuń pędzelkiem.

4. EPIDENDRUM / Epidendrum sp.


 Epidendrum to duża grupa storczyków (obejmuje ok. 500 gatunków) o jasnkrawych, pachnących i trwałych kwiatach. Z łatwością można je uprawiać w doniczkach, koszykach i na kawałku kory. Ojczyzną większości z nich są tropikalne regiony Ameryki, gdzie w warunkach naturalnych rosną głównie jako epifity.
Mszyce - zwykle umiejscawiają się na pędach kwiatostanowych i mogą powodować deformację, a nawet opadanie pąków. Jeśli porażenie jest niewielkie, usuń szkodniki miękkim pędzelkiem zwilżonym w roztworze wody z mydłem. Przy silnym ataku zastosuj insektycyd.
Rdza - To choroba szpecąca roślinę. Dotyka głównie storczyki z rodzaju Epidendrum, Cattleya, Laelia i Oncidium. Na spodniej stronie liści pojawiają się żółtopomarańczowe plamy, którym na górnej stronie liścia towarzyszą żółtozielone cętki. Choroba jest trudna do zwalczenia, najlepiej byłoby zniszczyć porażone rośliny, by choroba nie rozprzestrzeniła się na inne storczyki.

5. ANSELLIA AFRICANA/ Ansellia africana


Ten zachwycający storczyk wytwarza zimą i wiosną wiele pięknie ubarwionych kwiatów w dużych, rozgałęzionych gronach. Najlepiej jednak chodować ją w szklarni czy przydomowej oranżerii, ponieważ roślina ta wrażliwa jest na temperatury. Nocą nie powinna spaść poniżej 18 stopni, w dzień musi wynosić ok 21 stopni, dzięki czemu będzie miała idealne warunki rozwoju.
Chrząszcz ryjkowiec - dorosłe osobniki żywią się liśćmi, żerując głównie nocą. Kremowo białe larwy zjadają korzenie. Pierwszymi oznakami obecności szkodników są uszkodzone liście i więdnięcie rośliny. Sprawdź czy w podłożu nie ma uszkodzonych korzeni. Spryskaj liście i podlej korzenie insektycydem.

Mszyce - jeśli szkodników jest niewiele zmyj je wodą z mydłem. W innym przypadku zastosuj insektycyd.
Tarczniki - Larwy szkodników zetrzyj wilgotną ściereczką lub wacikiem - wydzielają one czasami odrobinę śluzu lub czegoś lepkiego. W poważnych przypadkach trzeba czasem sięgnąć po insektycyd systemiczny. 


6. BLETILLA PASIASTA / Bletilla striata

 
Ten łatwy w uprawie storczyk można również hodować na zewnątrz w doniczkach. Wystarczy zapewnić mu zimą odpowiednią ochronę, byc cieszył oczy przez okrągły rok. Niesamowicie wygląda jako ozdoba oczek wodnych, daje powiew egzotyki w naszych warunkach. Co ciekawe ten storczyk jako jeden z nielicznych rośnie idealnie na pełnym słońcu.
Mszyce - żółknące, zniekształcone liście i osłabiony wzrost to oznaka porażenia przez mszyce, jedynego szkodnika, który atakuje te storczyki. W przypadku łagodnego porażenia ( jedynie na liściach) po prostu spłucz roślinę roztworem wody z mydłem. Jeśli porażenie obejmuje całą roślinę zastosuj łagodny insektycyd.
Zgnilizna - Ogniska gnilne spowodowane przez grzyby ,mogą pojawiać się na kłączach w okresie spoczynku. Aby zapobiec infekcji, przechowuj je w temperaturze 5-10 stopni, w suchym miejscu. Nie podlewaj rosliny w tym okresie.

7. ANGRAECUM / Angraecum

angraecum sesquipedale

Storczyki te idealnie nadają się do uprawy na płatach korka lub w doniczkach w przydomowej szklarni. Kwitną przez długie tygodnie, głównie zimą i wiosną. Pochodzą z tropikalnych rejonów południowej Afryki i Madagaskaru. Wyglądaja efektownie nawet gdy nie kwitną.

Przędziorki - Żerujązwykle na spodniej stronie liści rośliny. Aby je odstraszyć regularnie zraszaj storczyka. W trudnych przypadkach zastosuj insektycyd systemiczny.
Tarczniki - Łatwo je zauważyć (patrz dwa zdjęcia wyżej) bo zbierają się w grupy i żerują na łodygach i liściach. Radzę od razu stosować insektycyd.
Chrząszcz ryjkowiec - żeruje zwykle nocą. Pierwszym objawem jego obecności są dziury w liściach, a jego larwy w kolorze białym uszkadzają korzenie. Należy spryskać liście i korzenie insektycydem.

8. JUMELLEA/ Jumellea sp.


Te zimozielone storczyki wytwarzają delikatne, pachnące białe kwiaty na cienkich łodygach, wyrastającch spośród kępy mięsistych liści. W skład rodzaju Jumellea wchodzi około 60 gatunków epifitów, a swoją nazwę zawdzięczają francuskiemu botanikowi Henri Jumelle'owi.
Atakują je przędziorki - które powodują wyblakłe plamy na liściach i pajęczynki. Należy regualrnie zraszać liście, żeby zapobiec ich rozwojowi. Jeśli to nie pomoże zastosuj insektycyd.
Opuchlaki - Uszkodzone liście i więdnięcie rośliny to znak, że w storczyku zadomowiły się te małe stworzonka. W dzień można ich nie zauważyć bo lubią żerować nocą. Dorosłe osobniki usuń ręcznie, reszte opryskaj środkiem owadobójczym. Odizoluj storczyka od innych okazów.

9. BIFRENARIA TYRIANTHINA/ Bifenaria tyrianthina


Storczyki z rodzaju Bifrenaria naziemne lub rosnące na drzewach pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej. Latem lubią ciepło, zimą najlepsze jest dla nich dość chłodne otoczenie. Rodzaj liczy około 16 gatunków.
Brak kwiatów - brak kwitnienia oznacza, że w okresie spoczynku przegrzaliśmy kwiat. Bardzo ważne jest, żeby w zimie zapewnić roślinie chłodne miejsce i zaprzestać podlewania.
Gnicie korzeni - korzenie każdego storczyka zgniją z powodu przelania. Nigdy nie nawadniaj jeszcze wilgotnego podłoża, poczekaj aż całkiem wyschnie. Weź w palce kawałek torfu i mocno ściśnij, jeśli zostanie wilgoć - nie podlewaj.

10. ANGRAECUM EBURNEUM/ Angraecum eburneum


Ten storczyk ma trwałe, długie kwiatostany z pięknymi zielono białymi kwiatami i długą warżką. Jego okres kwitnienia wypada zwykle w zimie. Ten gatunek należy do grupy storczyków o wzroście monopodialnym, co oznacza, że nowy, sezonowy przyrost jest przedłużeniem przyrostów z poprzednich sezonów.
Zjadają go mszyce - najlepiej zetrzeć je szmatką i zastosować insektycyd systemiczny.
Wełnowce - białe "zwitki" na liściach oznaczają atak robali. Najlepiej zetrzeć je morką ścierką i opryskać insektycydem systemicznym.
Ryjkowce - kremowe larwy zjadają korzenie, a dorosłe obgryzają w nocy liście. Warto sprawdzić podłoże pod kątem obecności larw. Roślinę spryskaj insektycydem systemicznym, dodając go również do wody przy podlewaniu.

11. MINIATUROWE CYMBIDIUM / Cymbidium hybrids


Uprawa tej odmiany storczyków daje wiele satysfakcji, gdyż kwitną one bardzo obficie, wydając mnóstwo wielobarwnych i trwałych kwiatów. Wszystkie gatunki Cymbidium są bardzo odporne na niekorzystne warunki i mają rozległy system korzeniowy.
Ślimaki mogą stanowić zagrożenie dla roślin znajdujących się na zewnątrz w okresie dojrzewania pseudobulw. Śladami obecności szkodników sąubytki brzegów liści oraz śluzowe ślady. Ślimaki są zwierzętami nocnymi, które w dzień chowają się w kryjówkach. Mogą składaćjaja w podłożu uprawnym. Aby chronić kwiaty przed uszkodzeniem, można owinąć pęd rośliny bawełną. Do zwalczania ślimaków stosuje się specjalny granulat ślimakobójczy lub tradycyjne pułapki z piwem. Miseczki z piwem należy porozstawiać między roślinami wymieniając ich zawartość co dwa -trzy dni.

Skończyłam! To tyle co przychodzi mi do głowy, patrząc tak obiektywnie na te dwa wpisy, można zauważyć, że w większości przypadków najlepiej pomoże insektycyd, ale warto najpierw zastosować tradycyjne metody reanimacji storczyków. 
Powtórze to kolejny raz, jeśli macie jakieś ciekawe okazy, których tu nie wymieniłam i chcecie podzielić się metodami pielęgnacji piszcie na maila 7kwiatow@wp.pl lub komentujcie.
Pozdrawiam i do następnego :)

Zobacz również

3 komentarze

 1. pomocy!
  Na moim storczyku /na kwiatkach/pojawiły się małe ,białe robaczki.Wydzielają jakąś kleistą maź,liście są czyste ,ale kwiatki wyglądają niezbyt fajnie.Co to może być?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę o przesłanie zdjęcia na maila 7kwiatow@wp.pl Pozdrawiam

   Usuń
 2. Nie znalazłem informacji o Cambrii i jej problemach. Chodzi o brązowienie końcówek liści i ich marszczenie. Co może być tego powodem?
  Drugie pytanie nie związane z tematem chorób, gdzie można kupić storczyki w Polsce, inne niż popularne Phalenopsis, Cymbidium czy wspomnianą Cambrią?

  OdpowiedzUsuń