Najlepsze kwiaty na upalne lato!

03:21:00

Lato to czas kiedy najchętniej pakujemy rzeczy i ruszamy w świat, odpoczywać. To także moment w którym temperatury powietrza osiągają szalone skale, chociażby jak dzisiaj - już jest prawie 30 stopni. Jeśli więc należycie do grupy ludzi którzy niedługo jadą na urlop, lub po prostu jesteście zapominalscy i nie macie ręki do roślin, proponuię Wam zakup kilku, które śmiało mogą otrzymać złoty medal w survivalu :) Nie tylko przetrwają wszystkie spartańskie warunki jak ogromna temperatura czy brak wody, a dodatkowo będą cieszyły oczy i zdobiły dom przez długi czas.  
Jeśli przez tydzień, a nawet dwa nie podlejecie ich - przetrwają bez szwanku. Ustawicie je z dala od okna - także dadzą sobie radę, chociaż może nie urosną za dużo. O ich wytrzymałości przekonacie się także wtedy, gdy zaczną grzać kaloryfery i powietrze stanie się suche. Inne, wrażliwsze rośliny zaczną podsychać, a tym twardzielom nie stanie się nic złego.Warto jednak pamiętać, że to tylko rośliny, i nie należy zbyt długo przeciągać struny. Od czasu do czasu należy je chociaż podlać.
 A oto moje TOP 10:

1. Kalanchoe (Kalanchoe pumila) Ten mało znany gatunek ma przewieszające się pędy i szare, jakby przysypane popiołem liście. Osiąga wysokość około 18 cm. Kwitnie późną wiosną. Dobrze rośnie w wiszących doniczkach, na słonecznych stanowiskach.
 2. Zamiokulkas (Zamioculcas) Jego ciemnozielone liście wyrastają na zgrubiałych ogonkach, magazynujących wodę. Roślina ma wysokość 80-100 cm, ale ciągle rozrasta się wszerz. Znosi złe warunki świetlne i brak wody.
  3. Dracena odwrócona (Dracaena reflexa) 'Song of India' urzeka złotozielonymi liśćmi, które wyrastają na pędzie jeden przy drugim. Pędy dorastają do wysokości około 1m. Odmiana ta lubi rozproszone światło.
  4. Szeflera drzewkowata (Schefflera arboricola) ma wzniesione pędy, które dorastają do wysokości około 1,5 m. Jej ozdobą są parasolowate liście - ciemnozielone i lśniące (u nie-których odmian z żółtymi plamami). Nie sprawia kłopotów w uprawie.


5. Fikus binnendijkii (Ficus binnendijkii) 'Ali' pokrojem przypomina wierzby płaczące, ma bowiem wąskie liście i pędy lekko skierowane do dołu. Dorasta do sufitu jako domowe drzewko, nawet w oddaleniu od okna. Najwytrwalszy z fikusów.
 6.  Aglonema (Aglaonema commutatum) dorasta do wysokości 50 cm, ma mięsiste, wzorzyste liście, skupione w rozetach. Dobrze rośnie w zacienionych miejscach.
 7. Epipremnum (Epipremnum) dawniej zwane scindapsusem to popularne pnącze. Jego pędy mogą osiągnąć kilka metrów długości. Roślina dobrze rośnie w cieniu, ale złociste smugi, które dodają urody sercowatym liściom, są w tych warunkach mniej widoczne.
8. Dracena obrzeżona (Dracaena marginata) sprzedawana jest najczęściej w formie piennej, z pióropuszami barwnych, wąskich liści na szczytach pędów. Może dorastać do sufitu. Najbardziej lubi światło rozproszone .
 9.  Zielistka (Chlorophytum comosum) 'Variegatum' ma długie liście skupione w kępach. Roślina ta mocno rozrasta się w szerz. Wypuszcza też długie pędy, na końcach których formują się kępki młodych roślin. Gatunek ten ma małe wymagania względem światła i podłoża.
10.  Nolina (Nolina recurvata) tworzy pod liśćmi kuliste zgrubienie. Roślina magazynuje w nim wodę. Wierzchołek noliny zwieńczony jest pióropuszem wąskich liści. Po 15 latach uprawy dorasta do około 1 m. Potrzebuje dużo światła, jest bardzo odporna na suszę.


Mam nadzieję, że Wasze kwiaty przetrwają jakoś te upały. Pozdrawiam serdecznie :)Zobacz również

0 komentarze