Jak przesadzać kwiaty doniczkowe

11:33:00

Jednym z kluczowych zabiegów, jakie wymagają rośliny doniczkowe, to zabieg przesadzania, od którego zależy zdrowotność roślin. Dlatego pod spodem po krótce postaram się wytłumaczyć jak to robić najlepiej :)

Kiedy najlepiej przesadzać kwiaty?
Najodpowiedniejsza pora do przesadzania to chwila rozpoczęcia nowego wzrostu, która - zależnie od rodzaju rośliny - przypada w różnych porach roku; najpospoliciej bywa to w początkach wiosny (marzec), a następnie przy silnym wzroście roślin w ciągu lata należy przesadzanie stosować pod koniec sierpnia, by przed zimą roślina zakorzeniła się w nowej ziemi. Dlatego polecam obserwację naszej rośliny - jeśli korzenie zaczynają wystawać od spodu doniczki, lub woda szybko przecieka po podlaniu, albo są coraz słabsze przyrosty czy zła proporcja między silnie rozrośniętą częścią nadziemną a małą doniczką.  - koniecznie ją przesadźcie od razu.

Odstępy między jednym a drugim przesadzaniem, według kryterium wieku rośliny:
            - młode rośliny, charakteryzujące się bujnym wzrostem przesadzamy, co roku,
            - rośliny starsze najczęściej, co dwa lata,
            - rośliny rosnące trzy-cztery lata w pojemniku, też wymagają przesadzania 
             (czasami wystarczy tylko wymiana ziemi).

 Jaką doniczkę wybrać?                                                                                                                                                 
Ważną kwestią jest zachowanie proporcji pomiędzy naczyniem a rośliną. Wyższe rośliny wymagają doniczek bardziej spłaszczonych, które są bardziej stabilne. Niższe mogą być sadzone w wyższych, ale pamiętajmy, że wtedy roślina będzie rosła od korzenia - najpierw urośnie korzeń dopiero potem góra roślinki. Najlepiej wybierać doniczkę wyższą i większą od poprzedniej w której jest kwiat o 2 - 3 centymetry. Warto pamiętać też, o wyważeniu środka ciężkości np. do dużej i ciężkiej rośliny nie dobierać doniczki z plastiku bo może się łatwo przewracać :) Przesadzanie krok po kroku                                                                                                                                           
1.
Kilka godzin przed zabiegiem należy roślinę obficie podlać, lub nawet całkiem zanurzyć całą doniczkę w wodzie. Następnie nakłuwamy nożem ziemię tuż przy ściankach donicy, po czym uderzamy nią dosyć mocno o stół, lub jak wolimy ostrożnie obstukujemy doniczkę z każdej strony i delikatnie wysuwamy bryłkę korzeniową. Niektóre rośliny wystarczy delikatnie złapać u podstawy i lekko pociągnąć - same wychodzą bardzo gładko.

2.  
Z każdej strony delikatnie czyścimy korzenie z nadmiaru starego podłoża. Korzeni poddajemy dokładnej obserwacji, delikatnie rozdzielamy je drewnianym patyczkiem, a chore i połamane usuwamy przy pomocy ostrego noża. Jeśli po wyjęciu rośliny z doniczki zobaczycie tzw. kożuch, czyli zaschnięte splecione korzonki, które zastygły dookoła ziemi, to należy je całkiem usunąć nożykiem. 

3.
Nową doniczkę wykładamy drenażem (np. keramzyt - kamyczki dzięki którym woda nie będzie gromadziła się na dnie doniczki i korzenie nie zgniją, do kupienia w kwiaciarni za ok 10zł) i wysypujemy do niej niezbyt grubą warstwę świeżej ziemi, po czym robimy dołek na naszą roślinkę. Bryłkę korzeniową starannie układamy w nowym miejscu i podsypujemy ziemią z każdego boku. W celu dobrego ułożenia się nowego podłoża należy kilkukrotnie stuknąć doniczką o stół.

4.
Na wierzch dosypujemy bogatą w składniki mineralną ziemię, lub możemy wsadzić odrzywkę w postaci pałeczki, doniczkę wypełniamy do poziomu pół centymetra poniżej krawędzi doniczki. Przy krawędzi doniczki robimy niewielki rowek w którym ma zbierać się woda po podlaniu.

5. 
Na koniec roślinę obficie podlewamy i stawiamy doniczkę w ciepłym i jasnym miejscu ( co przyspieszy rozwój korzeni).

Prawda jakie to proste :)

Zobacz również

1 komentarze

  1. Po przesadzeniu najważniejsze są pierwsze 3-4 dni. Jeżeli roślina się przyjmie to bardzo dobrze, natomiast jeżeli nie, to niestety jest praktycznie nie do uratowania.

    OdpowiedzUsuń