Najczęstsze choroby kwiatów doniczkowych

05:33:00

Zdrowa roślina, ma mocno zielone liście, cieszy nasze oczy pięknym wyglądem i przede wszystkim bujnie kwitnie. Co robić jeśli tak nie jest i kwiaty zaczynają opadać, a łodygi atakuje nieznana choroba? Pod spodem przedstawiam najczęstsze choroby roślin doniczkowych, ich objawy i sposoby leczenia naszych kwiatów. Mam nadzieję, że ten mini poradnik przyda się w ostateczności, bo przecież nikt z nas nie chce, żeby roślinki chorowały. 

1.SZARA PLEŚŃ
Najczęściej chorują na szarą pleśń begonie, bluszcze, cyklameny, dizygoteki, draceny, fikusy, filodendrony, starce, paparcie, sępolie i kalanchoe. Często poraża rośliny o miękkich liściach.

Objawy : W zależności od gatunku objawy chorobowe mogą różnie wyglądać. Najczęściej na roślinie pojawiają się najpierw plamy a następnie szara, puszysta pleśń pokrywająca części rośliny. Są to pylące grzybnie. Zainfekowane rośliny obumierają często przy okazji zarażająć inne egzemplarze domowej kolekcji.

Kuracja : Odciąć i zniszczyć zaatakowane części.  Roślinę opryskać rozcieńczonym (3 porcje wody na 1 porcję wyciągu) wywarem ze skrzypu co trzy tygodnie przez trzy kolejne dni. Jeśli jednak jesteście zwolennikami preparatów to polecam Teldor 500SC firmy Bayer CropScience lub inne zawierające dichlofluanid, iprodion lub chlorotalonil.

Zapobieganie : Szara pleśń rozwija się wśród roślin, które stoją w miejscach słabo oświetlonych, bez wentylacji , o bardzo wysokiej wilgotności powietrza. Rozstawić kwiaty tak, by zapewnić im dostęp powietrza oraz światła, ograniczyć podlewanie, nie nawilżać powietrza, częściej wietrzyć pomieszczenie, umieścić roślinę w jasnym, przewiewnym miejscu.


szara pleśń na róży
szara pleśń na pelargonii
 2. PLAMISTOŚĆ LIŚCI
Najczęściej chorują: aralia, azalia, bluszcz, cissus, fikus, kalanchoe, kalatea, maranta, palmy, paperomia, paprocie.

Objawy :Na liściach pojawiają się najpierw małe żółtawe plamy, które z czasem brązowieją i powiększają się i niszcząc cały liść. Na liścich widać zarodniki grzybów.

Kuracja : Usunąć i zniszczyć zaatakowane części, nie zraszać. Zastosować preperat grzybobójczy np. Baymat AE. Zamiast preparatu chemicznego można zastosować wyciąg z czosnku. Wyciągiem opryskać roślinę.

Zapobieganie : Przyczyną choroby są zarodniki grzybów, przyniesione na przykład z innymi roślinami. Grzyby najczęściej atakują egzemplarze, które są w złej kondycji i osłabone. Podprawa ogólnej kondycji rośliny ziększy jej odporność na plamistość liści.

plamistość liści na fikusie

plamistość liści na róży
3. RDZA
Na rdzę najczęście chorują chryzantemy, mieczyki, plumerie, fuksje i pelargonie - zwłaszcza pasiaste.

Objawy : Na górnej części liści pojawiają się jasne, lekko wypukłe plamki. Na spodzie liści plamki są pomarańczowelub brązowe ale na liścich chryzantem plamy są białe. Te plamki to siedlisko zarodników, które gdy tylko zaczną pylić przeniosą chorobę na inne rośliny.

Kuracja : Usunąć zainfekowane liście, częściej wietrzyć. Zastosować preparat grzybobójczy - np. Baymat AElub inny fungicyd - np. Bravo 500 SC. Opryskać roślinę od góry i od spodu. Zamiast preparatu chemicznego można zastosować wyciąg z czosnku. Wyciągiem opryskać roślinę.

Zapobieganie : Właściwa pielęgnacja roślin - dobrze pielęgnowane kwiaty stają się odporniejsze na zarodniki grzybów przenoszone z wiatrem. Dlatego ważne jest nawożenie kwiatów, pałeczkami nawozowymi, co daje roślinom witaminy i składniki mineralne.

rdza na plumerii

rdza na liściach mieczyka
 4. MĄCZNIAK PRAWDZIWY
Ta choroba najczęściej atakuje azalie, begonie, chryzantemy, gerbery, cissysy, hortensje, róże, sępolie, kalanchoe, krotony.

Objawy : Na liściach, kwiatach i pędach rośliny pojawia się biały, mączysty nalot, który z czasem, przy niskiej wilgotności powietrza znika odsłaniając brązowe tkanki uszkodzonego liścia.

Kuracja : Silnie zainfekowane części rośliny usuń z zapasem. Spryskaj roślinę gotowym preparatem np. Baymat AE lub Folicur BT.
Można zamist preparatu chemicznego zastosować wywar ze skrzypu lub napar z czosnku lub cebuli, którym spryskujemy chorą roślinę.

Zapobieganie : Aby uniknąć rozprzestrzeniania się grzybni z porażonych roślin zmniejszyć należy wilgotność powietrza i obniżyć temperaturę. Rozstawić rośliny aby zapewnić im dopływ powietrza.

mączniak prawdziwy na begonii

mączniak prawdziwy na róży
5. MIĘKKA ZGNILIZNA BAKTERYJNA
Ta przypadłość najczęściej dokłucza roślinom cebulowym i bulwiastym oraz aglonemie, cyklamenom, difenbachii, dracenie, jukom, kalanchoe, kaktusom, matantom, storczykom, poinsencji, fatsjobluszczom i kaladium.

Objawy : Najpierw na bulwie a potem u nasady rośliny pojawiają się czarne, wodniste plamy, które wydzielają charakterystyczny, rybi zapach. Pędy żółkną zamierają a na koniec cała roślina szybko obumiera.

Kuracja : Niestety niue ma na tą chorobę rady - zainfekowane rośliny należy wyrzucić bo nie da się ich już uratować. Rośliny stojące w sąsiedztwie porażonej przesadzić do nowego podłoża. Przesadzone rośliny wraz z podłożem spryskać preparatem wzmacniającym np. Biosept 33 SL (ekstrakt z miąższu i nasion grejpfruta).

Zapobieganie :Chorobę wywołują bakterie. Sprzyja im podlewanie zbyt zimną wodą i zagęszczenie roślin.

miękka zgnilizna bakteryjna cyklamenu

miękka zgnilizna bakteryjna kaktusa
6. GNICIE KORZENI
Najczęściej na gnicie korzeni chorują aglaonema, anturium, begonia, diffenbachia, kroton, storczyk, szeflera.

Objawy : Zaatakowana roślina więdnie i obumiera. Objawy choroby pojawiają się najpierw na dolnych liściach rośliny, a po wyjęciu jej z podłoża widać, że korzenie są przebarwione i wydzielają niezbyt przyjemny zapach.

Kuracja : Mocno zainfekowane rośliny należy usunąć wraz z podłożem i doniczką. Rosliny, które chcemy uratować a są dość silne, można spróbować podlać preparatem np. Bravo 500 i ograniczyć nawadnianie.

Zapobieganie : Należy chronić rośliny przed nadmierną wilgocią i przenawożeniem podłoża a szczególnie azotem. Nie powinno się też podlewać roślin zbyt zimną wodą. Sprzyja zgniliźnie korzeni zbyt chłodne stanowisko.

zgniłe korzenie storczyka

NATURALNE ŚRODKI POMOCNE PRZY LECZENIU ROŚLIN: 

Wywar ze skrzypu
Zalać 50 g suszonego skrzypu polnego 2,5 l wody, odstawić na 12 godzin, a następnie gotować przez około 30 minut. Ostudzić. Rośliny spryskiwać rozcieńczonym wywarem - 3 porcje wody na 1 porcję wywaru.

Wyciąg z czosnku
Dwa roztarte ząbki czosnku zalej wodą i odstaw na 12 godzin. Wyciągiem spryskaj roslinę.

Wywar z cebuli i łusek
20 g cebuli (może być z łuskami) zalać 2,5 l wody i gotować przez 10 minut. Spryskiwać rośliny nie rozcieńczonym preparatem.


To narazie tyle, piszcie, komentujcie. Z chęcia odpowiem na wszystkie pytania :) Pozdrawiam i miłego dnia!

Zobacz również

6 komentarze

 1. wywar z czosnku ile wody na dwa ząbki ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,mam pytanie o krotona. Wychodowalam go od malej sadzonki I pieknie rosl. Teraz to roslina 5letnia. Na jego lisciach pojawiaja sie brazowe plamy,ktore rozszerzaja sie na caly lisc. Lisc usycha i odpada. Zupelnie nie wiem co sie dzieje. Czy ta rosline mozna jeszcze uratowac? Bardzo prosze o ofpowiedz. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,mam pytanie o krotona. Wychodowalam go od malej sadzonki I pieknie rosl. Teraz to roslina 5letnia. Na jego lisciach pojawiaja sie brazowe plamy,ktore rozszerzaja sie na caly lisc. Lisc usycha i odpada. Zupelnie nie wiem co sie dzieje. Czy ta rosline mozna jeszcze uratowac? Bardzo prosze o ofpowiedz. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kroton prawdopodobnie został zaatakowany przez grzyba. Proszę spróbować użyć jakiegoś fungicydu np. Bravo 500 SC, Baymat AE.

   Usuń
 4. Jeśli chodzi o choroby grzybowe roślin to z całego serca polecam https://sklepdlaogrodu.pl/pl/polyversum-wp-do-owocow-i-warzyw-5g-target.html.
  Świetny preparat i w dobrej cenie!
  Pozdrawiam, ogrodniczka!

  OdpowiedzUsuń