Oliwka europejska - uprawa i pielęgnacja

13:57:00

Chyba każdy kto był na południu Europy marzy o tym, aby mieć chociaż namiastkę tego rejonu u siebie w Polsce. Mnie urzekły gaje oliwne charakterystyczne dla rejonów Morza Śródziemnego i nierozerwalnie kojarzące się z tamtymi obszarami. Od dawna marzyłam o drzewku oliwnym, które przypominałoby mi o beztroskich wakacjach. Zaczęłam intensywne poszukiwania odpowiedniego drzewka i tak trafiłam do sklepu roslinyegzotyczne.pl Nigdy wcześniej nie zamawiałam roślin online, ale oczarowana zdjęciami, które są na stronie sklepu i zachęcona pozytywnymi opiniami, postanowiłam zaryzykować. Obawiałam się jak roślina zniesie podróż i w jakim stanie do mnie dotrze. Na szczęście moje obawy były bezpodstawne. Dostawa była ekspresowa, a drzewko zapakowane bardzo profesjonalnie, co widać na zdjęciach. Oliwka była przymocowana do kartonu, aby nie zniszczyła się w transporcie. Drzewko jest bardzo ładnie wyprofilowane i ma gęste liście.
Odradzam zakup takich drzewek w marketach, gdyż pracownicy nie mają tam zbyt wiele czasu, aby zajmować się każdą rośliną z osobna i bardzo szybko może się okazać, że nasze drzewko uschło. Z doświadczenia wiem też, że bardzo maleńką sadzonkę trudno jest uprawiać, bo kiedyś kupiłam taką około 20 cm w markecie i nie przeżyła zimy.Na zdjęciach widać z jaką starannością została zapakowana przesyłka.

oliwka europejska


drzewko oliwne


Teraz kilka słów o tym jak pielęgnować drzewko oliwne. Oliwka europejska ( Olea Europaea ) pochodzi z rejonów, gdzie jest bardzo słonecznie, dlatego potrzebuje jasnego i słonecznego stanowiska ( u mnie stoi na balkonie od strony wschodniej, więc będzie miała słońce w okresie letnim, pomiędzy godziną 6, a 13:30 ). Idealna temperatura dla oliwki to 19-26 stopni C, ale wiadomo, że nie jesteśmy w stanie jej zapewnić takiego temperaturowego komfortu i w krajach w których występuje w naturze te temperatury też nie kształtują się tak idealnie. Drzewko wymaga, zwłaszcza w okresie wegetacji, regularnego podlewania, nie można dopuścić do całkowitego przesuszenia ziemi. Latem podlewamy drzewko co około 2 dni, natomiast zimą co 2 tygodnie. Co prawda oliwki w doniczkach wytrzymują temperaturę do około -5 stopni C ( niektóre źródła podają temperaturę -3 stopnie C ) , ale radzę zabrać je do domu przy pierwszych jesiennych przymrozkach, czyli z początkiem października. Zimą oliwka powinna być przechowywana w temperaturze 15-22 stopnie C, czyli w warunkach jakie zwykle mamy w naszych mieszkaniach. Oliwka dobrze znosi warunki domowe i małą wilgotność powietrza spowodowaną ogrzewaniem, ale należy ustawić ją z dala od źródła ciepła. Warto wspomnieć, że oliwka jest drzewkiem wiecznie zielonym i w okresie zimowym nie zrzuca swych pięknych, srebrzystych liści, jeżeli tak się dzieje oznacza to, że nie jest w odpowiedni sposób pielęgnowana. W warunkach domowych oliwka rzadko kwitnie i rzadko wydaje owoce, aby pojawiły się kwiaty oliwka musiałaby przejść przez około trzy miesięczny okres spoczynku, czyli być przechowywana w temperaturze pomiędzy 5, a 10 stopni C. Brak kwitnienia i owocowania w żaden sposób nie wpływa na kondycję rośliny, ani nie obniża jej walorów dekoracyjnych. Wiosną roślinę przycinamy, co powoduje zagęszczenie korony oraz przesadzamy do większej doniczki - gleba powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna, warto ją wymieszać z piachem i kamykami oraz na dnie pozostawić warstwę drenażu. Kiedy oliwka jest duża wymieniamy tylko wierzchnią warstwę ziemi. Po zimowaniu oliwkę wynosimy na nowo na zewnątrz około połowy maja ( po "zimnych ogrodnikach " i "zimnej Zośce" ), kiedy nocne spadki temperatury nie powinny być już zbyt duże.

Oliwka europejska jest dość łatwa w uprawie i nawet osobom początkującym nie powinna przysporzyć problemów. Rzadko jest atakowana przez choroby i szkodniki oraz jest w stanie znieść zaniedbanie w postaci niedostatecznego podlewania ;) Polecam Wam bardzo serdecznie tę roślinę, bo wprowadza nas w wakacyjny nastrój i pozwala poczuć się jak w ciepłych krajach.Zobacz również

2 komentarze

  1. Super artykuł! Uwielbiam oliwki i zastanawiałam się, czy da się je hodować w naszym polskim klimacie. Jak się okazuje jest to możliwe. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń