Storczyki - Sabotek (Paphiopedilum sp.) uprawa i pielęgnacja

03:59:00

Ten popularny, wyjatkowo piękny storczyk wyróżnia się egzotyznym wyglądem, a jego okazałe kwiaty - niezwykłą trwałością. Ten zimozielony kwiat pochodzi z tropikalnych regionów Azji. Uprawia się go łatwo, pod warunkiem, że zapewni się mu odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza.

Sabotek nazywany też pafiopedilum, należy do grupy storczyków naziemnych, czyli ukorzeniających się w glebie, co nie jest zbyt częstym zjawiskiem wśród niezwykle epifitycznych storczyków. W warunkach naturalnych roślina ta rośnie w lasach na ściółce leśnej.

PODSTAWY PIELĘGNACJI:
 Storczyk ten wymaga starannej pielęgnacji, gdyż trzeba mu zapewnić wysoką temperaturę i wilgotność powietrza, ok. 60-70%. Doniczki z kwiatami ustaw na kamykach w podstawce z wodą. Dbaj o to, żeby na tacce zawsze była woda i regularnie zraszaj liście. Ustawienie roślin w grupie ułatwia utrzymanie wysokiej wilgotności. Sabotek uprawiany jest na specjalnym podłożu do storczyków. Jeśli roślina przestanie kwitnąć lub jej korzenie wypełnią doniczkę, przesadź ją do większej. Nie przysypuj nasad liści, gdyż będą gniły.

PODLEWANIE I NAWOŻENIE:
W okresie aktywnego wzrostu pozwól, aby podłoże przeschło na głębokośc 5 cm, zanim ponownie podlejesz roślinę. W czasie 6-tygodniowego spoczynku po zakończeniu kwitnienia, podlewaj kwiat bardzo oszczędnie i rzadko. Stostuj nawożenie dolistne przy co trzecim podlewaniu  z wyjątkiem okresu spoczynku po przekwitnięciu. Do podlewania stosuj miękką wodę. Liście można spryskiwać lub przecierać, lecz nie należy ich moczyć mocno, gdyż mogą gnić. Jeśli pęd kwiatowy jest zbyt wiotki pamiętaj o podwiązaniu do podpory.

STANOWISKO:
Sabotki preferują stanowiska w półcieniu. Nigdy nie wystawiaj ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ani na przeciągi. Storczyk ten najlepiej rośnie w stałej temperaturze ok. 20 stopni, zarówno w dzień jak i w nocy. Jeśli tempertura jest wyższa, należy również zwiększyć wilgotność powietrza i codziennie zraszać roślinę. 
zdjęcie ze strony www.swiatkwiatow.pl
 CHOROBY:
Mszyce - zwykle gromadzą się na wierzchołkach pędów lub pąkach kwiatowych. Należy je zwalczać odpowiednim insektycydem.
Liście gniją - oznacza to, że roślina ma zbyt morko lub zbyt chłodno. Podlewaj tylko wtedy, kiedy powierzchnia podłoża wydaje się sucha i staraj się utrzymać temperaturę ok. 20 stopni.
Przędziorki - oznaką ich porażenia są nieregularne, jasne plamki głównie na spodniej stronie liści. Zwiększ wilgotność w otoczeniu kwiatów.

SPOSOBY EKSPOZYCJI:
Warto posadzić kilka sabotków w jednej doniczce ustawionej na oknie oświetlonym przez słońce tylko wcześnie rano. Uprawiając te kwiaty, możemy tak dobrać odmiany, żeby kwitły kolejno, jedna po drugiej. Dzięki temu kompozycja będzie przez cały czas cieszyła oczy, a przez zmienność kwiatów nigdy nam nie spowszednieje. 
Większość sabotków sprzedawanych w sklepach to rośliny o nieokreślonej nazwie odmianowej. Z tych popularnych, warto pokusić się o zdobycie P.villosum, o kwiatach purpurowo-brązowych z domieszką kolorów żółtego i białego, P.insigne, który ma kwiaty żółtawe z brązowym wzorem i P.primulinum, o kwiatach jasnożółtych, a także P.glaucophyllum, który jest jasnoróżowy. 
sabotek glaucophyllum
sabotek insigne

sabotek primulinum
sabotek villosum
 Dodam jeszcze, że sabotki można kupować przez cały rok, ale trzeba dokładnie sprawdzać ich liście u podstawy czy nie gniją. Cena za jeden kwiat to ok. 30-40zł. 
Jestem ciekawa jakie Wy macie nietypowe odmiany storczyka?
Pozdrawiam i do następnego!

Zobacz również

2 komentarze

  1. Przepiękne. Dostałam dwa takie sobotki w zeszłym roku w prezencie (takie jak na pierwszym zdjęciu). Kwitły już powtórnie. Może dzięki Twoim wskazówkom uda mi się je sprowokować do ponownego zakwitnięcia :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam. a ja mam takie pytanie mam takiego storczyka, lecz pytanie takie miał 1 kwiatka, i ten kwiatek usechł, co zrobić aby znowu zakwitł, czy odciąć ten pęd na którym był kwiat czy go zostawić??

    OdpowiedzUsuń