Ananas jadalny - uprawa i pielęgnacja

07:10:00

Ojczyzną tej rośliny jest południowa Brazylia i Paragwaj. W krótkim czasie po kolonizacji Nowego Świata, ananas rozprzestrzenił się po całym świecie. Dziś jest popularną, egzotyczną rośliną pokojową, którą warto mieć w swoim domu, ze względu na jej atrakcyjne, kolorowe liście i nadzwyczajne owoce.

Ananas jadalny należy do rodziny Bromeliaceae, w której jest jednym z niewielu jej przedstawicieli rosnących w glebie i pobierającą wodę i składniki pokarmowe za pomocą korzeni. Jako roślina uprawna, hodowany jest na skalę gospodarczą w tropikalnych regionach Azji, głównie na Filipinach i Hawajach. 
Owoc ananasa przypomina nieco szyszkę sosnową, co znalazło nawet swoje odzwierciedlenie w angielskiej nazwie tej rośliny (pineapple). Botaniczna nazwa tej rośliny pochodzi od rodzimej nazwy ananasa, którą miejscowi Indianie nazywali "nana". 
 
zdjęcie ze strony www.e-ogrody.pl
W naszych domach, można go uprawiać z sadzonki przygotowanej z wierzchołka owocu kupionego w sklepie, z pióropuszem zielonych liści. Jednak prawdziwie dekoracyjną forma tej rośliny jest odmiana "Variegatus" o liściach z szerokimi kremowożółtymi paskami na brzegach. W jasnym świetle cała roślina przybiera różowawy lub czerwonawy odcień. Innymi ciekawymi odmianami są: comosus z jasnozielonymi liśćmi, Odmiana "Proteanus" ma liście z żółtym paskiem biegnącym przez ich środek. Natomiast odmiana "Tricolor" słynie z liści o kremowych brzegach, lekko poczerwieniałych, obwiedzionych fioletową kreską.
Ananas z odmiany Variegatus. Zdjęcie z www.flickriver.com
 Podstawy pielęgnacji:
Ananas potrzebuje ciepła, wysokiej wilgotności powietrza oraz uważnego podlewania. Nagrodą za staranną troskę o roślinę bdzie mały, ale wyśmienity w smaku owoc. Ananasa przesadza się  tylko wtedy, gdy bryła korzeniowa wypełnia całą doniczkę, używając do tego celu zasobnego, ale dobrze przepuszczalnego podłoża.
Podlewanie i nawożenie:
Latem i zimą roślina wymaga umiarkowanego podlewania. Należy zawsze odczekać, aż podłoże nieco przeschnie między kolejnymi zabiegami. Długotrwałe przemoczenie korzeni może poważnie zaszkodzić roślinie. Przez cały rok nawozi się ananasa, raz na dwa tygodnie uniwersalnym nawozem płynnym.
Stanowisko:
Jasne, z okresowym bezpośrednim nasłonecznieniem. Niedostatek światła powoduje słaby wzrost rośliny i bladnięcie liści. Cały rok należy utrzymywać temperaturę powyżej 15stopni i wysoką wilgotność (najlepiej ustawić doniczkę na kamieniach z wodą), w ciepłe dni zraszać często liście. 
Rozmnażanie:
Z odrostów - Jeśli u podstawy rośliny pojawi się odrost, pozostawiamy go przy roślinie matecznej przez kilka miesięcy, po czym oddzielamy i umieszczamy do ukorzenienia w mieszance piasku i substytutu torfu.

Z sadzonki, wierzchołka owocu - Należy najpierw zciąć rozetkę liści z wierzchołka owocu, wraz z miąższem o grubości ok. 1cm. Następnie umieścić ścięty wierzchołek w doniczce z dobrze przepuszczalną ziemią kompostową. Doniczkę wstawić do mnożarki i utrzymywać w temperaturze 21-27 stopni do czasu, aż w rozetce pojawią się nowe liście.

Z rozetki ananasa jadalnego - jak na zdjęciu poniżej:
zdjęcie ze strony www.zszywka.pl
 Choroby:
Zgnilizna podstawy - nadmiar wilgoci przy niskiej temperaturze możę powodować gnicie podstawy rośliny. Objawi się to opadniętymi i miękkimi liśćmi. Usuń obumarłe części roślinki i pozwól jej przeschnąć przez 2-3 dni, po czym przesadź w podłoże z dodatkiem piasku. Podlewaj oszczędnie, pozwalając roślinie przeschnąć między kolejnymi zabiegami.

Zbyt mało światła - oznaką niedoboru światła są blade liście. Roślinę należy przenieść na bardziej nasłonecznione stanowisko. 

Uwagi: 
Pamiętajcie, że ananas ma ostre krawędzie liści, przy jego pielęgnacji, warto założyć rękawiczki ochronne :)

 

 

Zobacz również

1 komentarze

  1. Przyznaję, że patent z ananasem zrobił na mnie i koleżankach z hurtowni ogromne wrażenie. Każda z nas po pracy wybiera się do dyskontu po ananasy i rozpoczyna uprawę. Zobaczyzmy co z tego wyjdzie :) Jadwiga Sporek

    OdpowiedzUsuń