Solanum (psianka doniczkowa) - uprawa i pielęgnacja

03:21:00

   Solanum zwane w Polsce psianką doniczkową (co za okropna nazwa!) w naturze rośnie w Ameryce Południowej. W naszym kraju występuje jako kwiat doniczkowy, który wygląda niczym miniaturowe pomidorki, a do tego pachnie jak zioła :)
Przy odpowiedniej pielęgnacji krzaczek może urosnąć na wysokość, aż jednego metra. Niestety wiele ludzi wyrzuca solanum po upływie jednego roku, kiedy te zrzuci swoje "pomidorki" - to błąd. Liście z czasem mogą opadać, ale wraz z rozpoczęciem okresu wegetacji roślina wypuści młode pędy. Pomiędzy majem a czerwcem krzaczek obsypuje się białymi kwiatami. Największą wartość dekoracyjną mają jednak owoce, zwane przeze mnie pomidorkami, które ukazują się jesienią. Żółte, pomarańczowe i czerwone kuleczki przetrwają kilka tygodni. Mogą utrzymać się nawet dłużej, gdy kwiat będzie stał w chłodniejszym miejscu. PIELĘGNACJA:
Żeby solanum zachowało swoją urodę należy wystawić je na stanowisko jasne, blisko wschodniego okna, dzięki czemu będzie się pięknie rozwijać.  Temperatura nie powinna jednak przewyższać 20°C. Zbyt duża ciepłota przyspiesza rozrost pędów, które ciężko ujarzmić. Okres jesienno-zimowy pomiędzy październikiem a lutym stanowi okres spoczynku psianki. Wówczas zapewniamy jej niższą temperaturę na poziomie 10-15°C. W okresie wiosenno-letnim warto roślinkę dotlenić wystawiając ją na balkon, taras lub do ogrodu. Jeśli nie mamy takiej możliwości postawmy ją przynajmniej przy otwarty oknie. Co roku należy psiankę przesadzać. Czynność tą wykonujemy zanim zaczną wyrastać młode pędy. Doniczka powinna być nieznacznie większa. Do uprawy rośliny stosujemy ziemię kompostową. Raz w tygodniu odżywiamy psiankę nawozem. 

ROZSADZANIE:
Jeśli chcecie rozmnożyć roślinę, należy posłużyć się nasionami, znajdującymi się w pomidorku.Najlepszą porą do ich wysiania jest marzec. Ziemia powinna mieć temperaturę około 18°C. W momencie, gdy wyrosną już dwa, trzy listki przesadzamy je do nowej skrzynki. Następnie w czerwcu umieszczamy już w stałych doniczkach, których będą rosły do następnego roku. Niestety solanum należy do grona roślin trujących. Dlatego należy być ostrożnym przy przesadzaniu i pielęgnacji, a przede wszystkim nie powinno się, trzymać jej w pobliżu dzieci.  
 
PODLEWANIE:
Trzeba pilnować, żeby korzenie nie uległy wysuszeniu, dlatego najwazniejsze jest regularne podlewanie. Jednak wody nie powinno być zbyt dużo, najlepiej podlewać ją raz do podstawki, z której roślina wypije sobie tyle wody ile zechce, na zmiane z podlewaniem bezpośrednio do ziemi, w ten sposób zapobiegniemy przelaniu. W zimie należy ograniczyć podlewanie do minimum, czyli 1-2 w tygodniu. Najlepiej sprawdzać ziemię palcem, włożyć głębiej i jeśli ziemia jest sucha to oczywiście podlać.

kwitnienie psianki doniczkowej.

Jeśli zaopiekujecie się odpowiednio tą niesamowitą roślinką, na pewno odwdzięczy się wam pięknymi kwiatami i intensywnymi owocami :)
Do następnego!


Zobacz również

0 komentarze