Kalceolaria (pantofelnik) - pielęgnacja

03:21:00

   Ta urocza roślina zwana przez wielu pantofelkiem pochodzi z dalekiej Ameryki Południowej, a dokładnie z Chile, gdzie rośnie sobie w lasach u podnóża Andów. Jej kwiaty są delikatne, o nasyconej barwie żółtej, czerwonej, często nakrapianej, przez co wyglądają jak malutkie nadmuchane pęcherzyki. Kwiaty są małe ok. 8cm. na dole lekko karbowane. Niestety roślinka jest jednoroczna.


 UPRAWA I PODLEWANIE:
    Kalceolaria musi mieć wilgotne podłoże, dlatego najlepiej podlewać ją dwa, trzy razy w tygodniu, a w upalne dni można, nawet codziennie. Jeżeli roślina będzie miała za sucho to jej piękne kwiaty zaczną więdnąć. Należy jednak uważać, aby rośliny nie zalać. W okresie kwitnienia roślinę dokarmiamy płynnym nawozem do kwiatów kwitnących, ale w stężeniu o połowę mniejszym, niż zaleca producent na opakowaniu. Ten piękny kwiat nawozimy co 14 dni. Jak już wspominałam pantofelek pochodzi z gór, więc tepmeratura uprawy nie powinna przekraczać 20ºC. Dobrze czuje się na parapetach od północnej strony, nie toleruje przewiewów. Po przekwitnięciu można spróbować ukorzeniać roślinę, jednak ta metoda nie daje 100% powodzenia. 

PROBLEMY PRZY PIELĘGNACJI:
   Roślinka zazwyczaj kwitnie od końca kwiednia do czerwca, w tym czasie należy ją uważnie obserwować.  Gdy będziemy ją za słabo dokarmiać jej liście staną się szarawe, a kwiaty będą rosnąć małe, natomiast gdy będzie w za ciemnym pomieszczeniu łodygi będą wyciągnięte, a liście blade.DLACZEGO KALCEOLARIA CHORUJE? 
   Gdy na liściach rośliny a także łodygach zauważysz biały mączysty nalot (mączniak), opryskaj ją preparatem fungicydem, w razie potrzeby czynność tą należy powtórzyć po 10 dniach. Roślinę należy dobrze oglądać, gdyż na wydzielinie mączniaka często rozwijają się grzyby - wówczas na dolnej stronie liścia zauważysz coś podobnego do sadzy. W takim przypadku należy opryskać ją rozcieńczonym piretroidem (do kupienia w dobrych kwiaciarniach lub sklepach ogrodniczych) co siedem dni, czynność tą należy powtarzać dopóki nie zniszczymy wszystkich dojrzałych owadów.  
   Roślinę zaatakowaną przez chorobę wirusową poznamy po tym, że na jej liściach będą występowały białe smugi i będą one zniekształcone. W takim przypadku należy jak najszybciej roślinę zniszczyć, gdyż owady infekcję tę mogą przenieść na inne rośliny. Roślinę należy zniszczyć także, gdy widzimy, że zaczyna więdnąć, a brzegi liści stały się jakby papierowe. Jest to gnicie korzeni wywołane grzybami umiejscowionymi w glebie.
   Kalceolaria jest także bardzo podatna na mszyce, które się umiejscowiają przede wszystkim przy pąkach kwiatowych. Opryskaj insekcytydem i powtórz zabieg po około dziesięciu dniach. Dobrze jest też opryskiwać roślinę zapobiegawczo co siedem do dziesięciu dni.

Zobacz również

2 komentarze

  1. Są śliczne. Miewałam je w domu. Bardzo ciekawy post. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń