Idealny kwiat na lato - hibiskus

03:41:00

Do Europy hibiskus trafił z Chin, dlatego nazwano go chińską różą. To mylące, bowiem hibiskusy występują w całej strefie podzwrotnikowej. Są jednymi z najefektowniej kwitnących roślin doniczkowych, stąd zapewne ich duża popularność. Ciekawe, że większość z nas nie wie, iż prawidłowa nazwa hibiscusa to ketmia.
Wiecznie zielony, gęsty krzew o dekoracyjnych liściach, bujnie kwitnący od lipca do października dużymi, białymi, czerwonymi, żółtymi, pomarańczowymi lub różowymi kwiatami jest ozdobą każdego salonu. Kwiaty żyją krótko - po jednym, dwóch dniach opadają. Mnogość pąków jednak sprawia, że prawidłowo pielęgnowana chińska róża jest obsypana kwieciem przez większą część roku. Hibiskusy w czerwcu można wynosić na balkony i do oranżerii, gdzie będą kwitły jeszcze intensywniej niż w zamkniętych pomieszczeniach. Kwiaty odmian hibiskusa kwitnących na czerwono można ponadto zbierać, suszyć i parzyć z nich niezwykle orzeźwiającą, lekko cierpką w smaku herbatę, doskonałą zarówno na gorąco, jak i na zimno.

PIELĘGNACJA:

Hibiskusa ustaw w jasnym miejscu jednak nie bezpośrednio nasłonecznionym. Roślinę to wspaniale się uprawia w oranżeriach oraz zacienionych szklarniach. Hodując hibiskusa w mieszkaniu ustaw go na parapecie okna północnego. Ketmia w okresie wegetacji lubi być podlewana obficie (2x w tygodniu), lecz nie należy dopuścić do zalania podłoża ponieważ mogą zgnić korzenie. Zimą oraz wówczas gdy temperatura jest niska podlewamy go raz w tygodniu po wcześniejszym upewnieniu się, że górna warstwa ziemi jest sucha.
Hibiskusy potrzebują dość wysokiej wilgotności powietrza. Z tego powodu należy go zraszać nawet codziennie. Jeśli powietrze będzie zbyt suche to pąki opadną. O zraszaniu należy pamiętać również zimą, zwłaszcza gdy roślina hodowana jest w mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem. Aby zapewnić wystarczającą wilgotność powietrza należy postawić hibiskusa na podstawce z wodą i kamykami.
Latem należy zapewnić im świeże powietrze i przecierać mokrą szmatką liście. Nie zapominać o nawożeniu - najlepiej co dwa tygodnie płynnym nawozem. 
 CO ROBIĆ GDY:

Opadają liście -  Liście opadają latem gdy roślina jest nadmiernie podlewana. Poczekaj, aż ziemia przeschnie po czym podlewaj bardziej oszczędnie. Roślina powinna mieć dostęp do świeżego powietrza. Opadanie liści zimą może być spowodowane za niską temperaturą lub chłodnymi przeciągami. Postaw roślinę w cieplejszym miejscu i mniej podlewaj.

 Pąki opadają - Zbyt mała wilgotność powietrza. Codziennie zraszaj liście miękką wodą. Zwiększ temperaturę.

Brak pąków, roślina nie kwitnie, coraz mniejsze liście - Roślina potrzebuje nawożenia.

 Liście lepkie z zielonymi owadami - Mszyce. Opryskaj pyretrum (do kupienia w dobrych kwiaciarniach lub sklepach ogrodniczych)

Hibiskus więdnie -  Jest zbyt sucho i gorąco. Podlewaj, zraszaj i zapewnij wyższą wilgotność powietrza.
Polecam zakup tego pięknego kwiatu, w razie pytań piszcie. Miłego dnia :)

 

Zobacz również

2 komentarze

  1. Są śliczne, ale w domu ich niestety nie mam . Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. w domu nie mam, ale w ogrodzie rosną ketmie syryjskie. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń