Calathea - kalatea doniczkowa pielęgnacja

03:16:00

Wyróżniamy wiele gatunków kalatei, które swoje korzenie mają głównie w Brazylii. Jest to roślina należąca do rodziny marantowatych – Marantaceae. Szczególną zaletą kalatei są jej wspaniałe liście, które udekorują każde pomieszczenie. W kwestii uprawy roślina ta ma spore wymagania. Najkorzystniejsze dla niej są warunki przypominające warunki szklarniowe. Niektóre z gatunków jednak lepiej przystosowały się do funkcjonowania w mieszkaniach. 
Kalatea Makoya (Calathea makoyana) należy do najczęściej uprawianych gatunków. Posiada owalne liście wyrastające z długich ogonków. Średnica jajowatych liści wynosi 20-25 cm. Wysokość rośliny sięga 60 cm. Liście przybierają barwę jasnozieloną, ale urozmaicają ją ciemnozielone plamy tworzące oryginalne kompozycje. 
calathea makoyana

 Do często uprawianych gatunków należy również kalatea lancetolistna (Calathea lancifolia). Charakteryzuje się liśćmi o podłużnym kształcie w kolorze ciemnej zieleni, która nie jest jednolita, lecz tworzy deseń. Od spodu liście posiadają barwę purpurowoczerwoną.
calathea lancifolia

 Kalatea obrzeżona (Calathea picturata) - zwana także pawią, odznacza się liśćmi o podłużnym, chociaż wciąż owalnym kształcie. Uwagę przykuwa tworzący się na nich wzór. Środek wypełniają białe pasma, a brzeg jest wyraźnie ciemnozielony. 
calathea picturata
 Kalatea falistolistna (Calathea rufibarba) zgodnie ze swoją nazwą ma liście falowane na obrzeżach. Poza tym są wąskie i lancetowate, a przy tym się błyszczą ciemnozieloną barwą. Od spodu mają kolor czerwonawy. 
calathea rufibarba
 Na kolejnym miejscu warto wyróżnić kalateę pręgowaną (Calathea zebrina). Jej zielone liście przecinają czerwone paski. Spód również przybiera barwę czerwoną
calathea zebrina

 Miłośnicy roślin kwitnących powinni wybrać kalateę żółtokwiatową (Calathea crocata). Piękne żółte kwiaty pojawiają się zimą, o ile zapewnimy roślinie odpowiednie warunki. Natomiast jej piękne ciemno - vrunatne liście będą cieszyły oko przez cały rok.
calathea croata
PIELĘGNACJA:
  Nie rosną zbyt wysoko, bo na około 30 cm. Kalatei nie należy stawiać w miejscu o pełnym nasłonecznieniu. Bardziej lubi stanowiska jasne o rozproszonym świetle lub półcieniste. Do właściwego rozwoju i zachowania zdrowia potrzebuje ciepła. Odpowiednia będzie temperatura na poziomie 18-22ºC. Przy czym pamiętajmy o zapewnieniu wysokiej wilgotności powietrza. Takie warunki muszą zostać zapewnione przede wszystkim w momencie, gdy roślina wydaje nowe liście. Kiedy okres wegetacyjny przeminie temperaturę obniżamy do poziomu 13-16ºC. Kalatea powinna zostać umieszczona w glebie będącej substratem próchniczym z domieszką ziemi o pH 5-6. Z nadejściem lata roślinę przesadzamy i robimy to regularnie co roku. W okresie od marca do września nawozimy kalateę co dwa tygodnie w umiarkowanych ilościach. Rozmnażanie nie jest skomplikowane, ponieważ dokonujemy go poprzez podział rośliny. Oddzielone części umieszczamy w doniczce i dbamy o to, aby temperatura otoczenia była wysoka. 
PODLEWANIE:
 W przypadku kalatei podlewanie jest bardzo ważnym elementem jej uprawy. Musimy zapewnić jej stałą wilgotność podłoża. Podlewamy tak często, aby ziemia była cały czas wilgotna, ale nie mokra. W tym celu używamy miękkiej wody. Powinna być odstana i letnia. 

To tylko kilka gatunków tych pięknych kwiatów. Wystarczy odrobina wysiłku, żeby te ciekawe rośliny zdobiły przez okrągły rok nasze domy. A która Wam się podoba najbardziej? :)


Zobacz również

8 komentarze

 1. Hello, 7kwiatów.

   It is my joy to share your wonderful work.
   And sweet message charms my heart.

   I pray for your happiness and world peace.

  Have a good weekend. From Japan, ruma ❃

  OdpowiedzUsuń
 2. piękne,łątwo je hodować,właśnie przed chwilą podzieliłam kłącze

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa roślina

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. O roślinie sporo tutaj:
  http://kwiatyogrodowe.blogspot.com/2013/05/kalatea-ostrzeszyn-kwiat-o-pieknych.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdjęcia pozwalają szybko rozpoznać odmianę, o którą nam chodzi.Bardzo przydatne informacje na temat pielęgnacji.Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 7. Otrzymałam w prezencie calatea cześć liści ma przysychajace brzegi inne niby żywe ale nie tak ładne jak wcześniej. Poczytałam o pielęgnacji nie chciałabym stracić tej roślinki.

  OdpowiedzUsuń