Zrób to sam: prasowanki na koszulki

04:06:00

Prasowanki to pomysł na nudny wieczór, łatwy w wykonaniu i jest doskonałą zabawą. To nowa możliwość dekorowania taknin, malujesz obrazek na folii (korzystając z dowolnego szblonu) i wprasowujesz go na dowolną tkaninę. Może to być koszulka dla dziecka, torba na zakupy, dżinsy, czapki i tekstylia do ozdoby mieszkań. Temat jest na czasie szczególnie teraz gdy trwa Euro, a nie każdego stać na markową koszulkę z flagą Polski - już dziś możesz ją zrobić sam :)

 CO JEST POTRZEBNE:
- oczywiście koszulka i żelazko 
- przezroczysta, gładka folia (u nas w kwiaciarni używaliśmy przezroczystej folii do kwiatów, Wy możecie użyć rękawa na koszulki z segregatora)
- farba konturowa (do szkła lub tkanin) - 4 farbki to koszt około 10zł
- papier do prasowania Textile Transfers ( lub wystarczy zwykła papier do pieczenia)

JAK TO SIĘ ROBI:
Wybrany przez siebie wzór do malowania umieść pod przezroczystą i gładką folią. Farbą konturową narysuj na folii kontury obrazka i pozostaw do wyschnięcia (tu występuje dowolność form, ale na pierwszy raz polecamy coś prostego jak właśnie flaga czy kwiatek).
Po wyschnięciu konturów (ok. 2 godz.) możesz przystąpić do malowania, dokładnie wypełniając przestrzeń pomiędzy konturami. Nakładana warstwa farby powinna mieć grubość ok. 1 mm (na oko oczywiście - nie nakładaj zbyt dużo warstw). Zwróć uwagę, aby farba przylegała do linii konturów.
Wysuszony malunek (po upływie ok. 8-10 godzin) ostrożnie odklej od podłoża i nałóż w wybranym miejscu nieapreturowanego (nabłyszczanego na wierzchu) materiału.
Malunek przykryj papierem do prasowania Textile Transfers układając go powlekaną stroną do dołu (lub jak mówiłam papier do pieczenia też się nadaje). Następnie prasuj wzór żelazkiem nastawionym na temperaturę prasowania bawełny (180-190 C), mocno przyciskając każdy punkt motywu przez ok. 2 min.
Odczekaj aż papier ostygnie, a następnie ściągnij go. Powtórne, obustronne prasowanie zwiększa trwałość namalowanego motywu. 
To wszystko, widzicie jakie to proste :)


Zobacz również

4 komentarze

 1. Pomysł super, ale jak z praniem - nie zejdzie?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej pierze się bardzo dobrze, ponieważ te specjalne farby nie schodzą tak łatwo. Można też prać w rękach lub nastawić na delikatne pranie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny pomysł ale czy poza bawełną można go stosować?

  OdpowiedzUsuń