Stokrotka prosto z Afryki!

01:44:00

Stokrotka Afrykańska czyli Osteospermum, zwana jest także ogrodową gerberą. W tym roku firmy ogrodnicze polecają tę roślinę na słoneczne balkony i rabaty, ale pięknie będzie również wyglądała i zdobiła nasze domostwo. Ta sezonowa roślina rozpoczęła światową karierę pod koniec ubiegłego wieku, ale u nas dopiero od niedawna zyskuje popularność.
Kwiaty choć budową przypominają stokrotki, są od nich znacznie większe: ich średnica wynosi 6-8 cm, a u niektórych odmian nawet 10 cm. Poza tym mają bardzo różne barwy. Pośród wąskich liści można zauważyć liczne pączki, zapowiadające długi okres kwitnienia, który trwa aż do jesieni.. Można je kupić już od początku maja.
Pielęgnacja Podlewamy rośliny regularnie, ale niezbyt obficie. Osteospermum posadzone w skrzynce na balkonie zasilamy co tydzień nawozem dla roślin kwitnących, jak np. Nawomix bądź Planton K. W gruncie zwykle wystarcza zasobność gleby, ale można zasilić nawozem wieloskładnikowym w 2-3 tygodnie po posadzeniu. Zamierające kwiaty warto wycinać, bo dzięki temu roślina bardziej się rozkrzewia i zawiązuje nowe pączki, obficiej kwitnie. Jeśli latem panują długotrwałe upały, starsze odmiany osteospermum (np. z serii Springstar) na pewien czas przestają kwitnąć. Nie martwmy się - we wrześniu znów rozwiną mnóstwo kolorowych koszyczków. Dzieje się tak dlatego, że roślina ta najlepiej tworzy pąki kwiatowe podczas chłodnych nocy.
Roślina wyjątkowo odporna na silne nasłonecznienie, no ale przecież to 'dziecko Afryki'. Wrażliwa natomiast na zalanie korzeni, dlatego ważna jest jakość podłoża.
Z sadzonek i nasion.
Kto chciałby przechować osteospermum do następnego roku, może przed nadejściem przymrozków przenieść je do pomieszczenia o temperaturze 9-12 st. C. Po dwóch tygodniach trzeba pobrać sadzonki, odcinając wierzchołki pędów. Umieszcza się je w mieszance torfu z piaskiem. W temperaturze 18-20 st. C, często zraszane, ukorzenią się po miesiącu.
Osteospermum dostępne jest na rynku także w postaci nasion, które wysiewa się w marcu lub kwietniu, najlepiej w szklarni.


W razie pytań lub problemów z pielęgnacją piszcie! :)

Zobacz również

6 komentarze

 1. Ależ cudna,ta afrykańska!Ciekawe,czy uda mi się ją kupić?Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy nadaje się na wystawę północną ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stokrotka lubi stanowiska słoneczne.

   Usuń
 3. A co oznacza pobranie zdrewnialych wierzchołków? Mam 4 sztuki na balkonie dziś posadzone i może bym przechowala do nowego sezonu jesienią. Nie bardzo rozumiem,co mam obciąć; która DOKŁADNIE część rośliny i jak ją dalej traktować. Wsadzić do doniczki? I do chłodu, na parapet, czy gdzie zimą trzymać. Wiem,wiem do jesieni jeszcze daleko:)

  OdpowiedzUsuń
 4. A co oznacza pobranie zdrewnialych wierzchołków? Mam 4 sztuki na balkonie dziś posadzone i może bym przechowala do nowego sezonu jesienią. Nie bardzo rozumiem,co mam obciąć; która DOKŁADNIE część rośliny i jak ją dalej traktować. Wsadzić do doniczki? I do chłodu, na parapet, czy gdzie zimą trzymać. Wiem,wiem do jesieni jeszcze daleko:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie użyłam w swoim wpisie takiego określenia, więc nie wiem co ktoś inny miał na myśli :)

   Usuń