Pierwiosnek - pielęgnacja i uprawa.

05:11:00

Wszyscy tęsknimy za wiosną. Nie wiem, jak w innych częściach kraju, ale u nas w Lublinie ostatnie dni to istne śniegowe piekło. Na szczęście dzisiaj, słonko wyszło zza chmur i roztapia wszystkie lodowe bryły, dlatego mam nadzieję (oby prognoza pogody się sprawdziła!), że za kilka dni zima będzie tylko wspomnieniem. 
Dlatego przywołując wiosnę już teraz myślę o pierwszych kwitnących kwiatach. Przebiśniegi, rannik zimowy, sasanki i ..... pierwiosnki! Delikatne, piękne kolorowe kwiatuszki, które łatwo można hodować w każdym domu. 
prymula vulgaris kwitnie we wszystkich kolorach tęczy :)

Pierwiosnek to inaczej popularna prymulka, której odmian jest ponad 500! Najbardziej znaną i lubianą jest primula vulgaris. Prawdziwy zwiastun wiosny kwitnie już od połowy lutego i w dobrych warunkach powinna przetrwać nawet do końca kwietnia. Podstawą jej pielęgnacji jest odpowiednie podlewanie - nie wolno jej przesuszyć. Lepiej, żeby miała zbyt mokro niż za sucho. Ważne jest również ciepło, jako że kwiaty są delikatne i mniej odporne na mrozy temperatura pomieszczenia powinna przekraczać 10 stopni celcjusza. Stanowisko powinno być cieniste, ale bez przesady. Z reguły w naszych warunkach roślinę traktuje się jak jednoroczną. Można sprobować przechować roślinę do następnego sezonu. Na lato wysadzić do ogrodu w cieniste miejsce a jesieną posadzić do doniczki i trzymać w chłodnym pomieszczeniu. 
Prymule ciekawie prezentują się w kompozycjach z krokusami czy narcyzami. Ceny są bardzo przystępne od 4 do 6 zł, dlatego warto ozdobić swój dom tym wiosennym kwiatuszkiem :)
Pierwiosnek kubkowaty, podobny do zwykłej prymulki, lecz zwróć uwagę na liście.

Kolejną odmianą pierwiosnka jest primula obconica lub po prostu pierwiosnek kubkowaty.  Kwiat ten jest podobny do zwykłej prymulki, jednak jego liście są innego kształtu (duże i owłosione na długich nóżkach) i jest ich zdecydowanie więcej.  Ta odmiana może być biała, czerwona, łososiowa, pomarańczowa, o różnych odcieniach różu i fioletu, z  charakterystycznym zielonkawym oczkiem. To również roślina jednoroczna, lecz jeśli chcecie spróbować przechować ją na kolejny sezon to świetnie sprawdzi się jako ozdoba waszego ogrodu. W domu najlepiej postawić go w miejscu, gdzie światło słoneczne jest rozproszone. Wytrzymuje temperaturę do około 5 stopni Celsjusza. Podlewać należy regularnie, pozwalając nieco przeschnąć glebie przed kolejnym nawodnieniem.
Ważne - włoski gruczołkowate rośliny wydzielają piriminę – substancję, na którą niektóre osoby mogą być uczulone.
Pierwiosnek ślimakowaty jest chyba najciekawszym z odmian

Ostatnią z popularnych odmian prymul będzie urocza primula malacoides zwana po prostu pierwiosnkiem ślimakowatym lub miękkim.  Ten rodzaj prymuli jest chyba najciekawszy i najładniejszy, a to z powodu niesamowicie dużej ilości pięknych delikatnych kwiatów, które obsypują całą długą łodygę na której rosną. Pielęgnuje się je identycznie jak pierwiosnka kubkowatego, więc chyba nie będę się powtarzała ;) 

Kwiaty te mają same plusy - pięknie wyglądają i cudownie kwitną, a do tego są łatwe w uprawie i na prawde tanie (od 4zł do 10zł). Warto w nie zainwestować, a nawet przy okropnej pogodzie za oknem, można mieć zalążek wiosny w domu.
Jestem ciekawa, czy hodujecie je u siebie i czy lubicie te piękne kwiaty tak jak ja?
Do następnego i do wiosny!!! :)

Zobacz również

2 komentarze

  1. Mój faworyt, pierwiosnek kubkowaty- nigdy nie widzialłam takiego cuda.Bardzo mi się podoba. Prymulki-aż się oczy śmieją..Bardzo miły i kolorowy kwiatuszek, często gości w moim domu.Pozddrawiam ciepło!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam u siebie w domu pierwiosnek kulkowaty w kolorze bordowym .

    OdpowiedzUsuń