Jesienne kwiaty doniczkowe

03:05:00


   Obudziło mnie intensywne szuranie i stukanie. Otworzyłam oko, wszędzie jeszcze ciemno, tylko przez szpare między firankami prześlizgiwały się jakieś odrobinę jaśniejsze plamy. Niestety szuranie nie ustało. Podniosłam telefon w celu sprawdzenia godziny i zamarłam.... 8:00 rano??? Pędem wyskoczyłam z cieplutkiej pościeli. Kontakt stóp z okrutnie zimną podłogą przyprawił mnie o dreszcze, lecz nie zważając na nic popędziłam do okna. Myślałam, że mam omamy wzrokowe, lecz wszystkie najgorsze obawy zostały potwierdzone w postaci ludzi w prochowcach schowanych pod parasolkami. Witaj smutna jesieni. Deszcze, zimno, szarówka i wszechogarniające przygnębienie. A jak najlepiej przegonić jesienną depresję? Odpowiedź jest prosta - dodać swojemu życiu odrobinę kolorów i radości. 
   Nie ma nic piękniejszego niż kwitnące jesienne kwiaty (oczywiście przesadzam kwitnące kwiaty z każdej pory roku są śliczne ;)) porozstawiane po całym domu, w kolorowych doniczkach czy flakonach. Nawet gdy na dworze hula wiatr, wystarczy spojrzeć na soczystą niczym pomarańcza aksamitkę, czy słodkiego jak cukierek wrzosa i od razu powróci dobry humor. Dlatego, żeby przeciwdziałać marazmowi nadchodzących dni, poniżej przedstawiam Wam kilka kolorowych i pięknych kwiatów tej jesieni, które zdecydowanie ożywią wnętrze Waszego domu jak i duszy ;) 

1. Król każdej jesieni, znany i lubiany - WRZOS.
Więcej o wrzosach pisałam tutaj: KLIK   Dodam tylko, że warto często je przesadzać i podcinać, co zapewni im stały intensywny wzrost i kolor :)
Zdjecia z www.e-ogrodek.pl
2. Wspomniane wyżej soczyste AKSAMITKI.
Te piękne i malutkie kwiaty są jednoroczne. Występują w różnych odcieniach pomarańczy, zółci, czerwieni, aż do brązów ( występuje też aksamitka biała - z dużą pełną głową, również jednoroczna). Kwitną już od lipca, aż do października. Mogą być sadzone w ogrodach, na balkonach lub trzymane w domu, gdyż są odporne na zimno. Wytrzymają zarówno suszę, jak i obfite przelanie. Lubią żyzną glebę i słońce. Dla długiego i pięknego kwitnienia, należy pamiętać o usuwaniu im przekwitłych kwiatów. 
Zdjecia z www.moes.com.pl
 3. Kwiaty o wielu odcieniach - ASTRY. 
Kojarzone z nadejściem jesieni. Idealne do ogrodów, rabat, czy balkonów. Rzadko hoduje się je w domach w formie kwiatu doniczkowego, ale tanio kupicie je w kwiaciarni w formie ciętej, do wazonu. Kwitną od połowy sierpnia do października i występują w przeróżnych odcieniach od bieli, przez róż, fiolet, aż do niebieskiego. Ich intensywne odcienie pięknie wzbogacą jesienne kompozycje kwiatowe. Lubią stanowiska jasne, choć wytrzymają i w półcieniu. Osłonięte od wiatru z wilgotną (nie przelaną ziemią) będą kwitły koncertowo. Warto je nawozić np. Florovitem w płynie. Dla ogrodników - astry warto posadzić obok innych wyższych roślin, które osłonią je od mrozów i wiatru, a także wstawić im podporę z palików, dzięki czemu kwiaty nie położą się na ziemi. W domowych kompozycjach pięknie wyglądają same w sobie, najlepiej w białym wazonie, który będzie tylko tłem dla ich soczystych kolorów.
Zdjęcie ze strony: www.kwiaty-doniczkowe.wieszjak.pl
 4. Dzikie i egzotyczne - CELOZJE. 
O celozjach też pisałam już wcześniej, więc zajrzyjcie tutaj - KLIK
Zdjęcia wziętej od lewej: www.sklep-nasiona.pl i www.flowers-pl.pl
 5. Delikatne i stonowane - HEBE.
 Hebe nadaje się idealnie do uprawy w ogrodzie jak i w domu. Powinna stać w jasnym miejscu, ale nie narażonym bezpośrednio na promienie słoneczne. Wymaga także, dość starannego podlewania – ziemia powinna być stale wilgotna, ale woda nie powinna pozostawać na podstawce. Aby roślinka dobrze kwitła, powinniśmy ją zasilać nawozami do roślin kwitnących. Nie wymaga częstego przesadzania – wystarczy to robić co 2-3 lata, kiedy bryła korzeniowa jest mocno przerośnięta. Do uprawy domowej, w doniczkach nadają się przede wszystkim odmiany karłowate, takie jak ‘Mrs Winder’,’ Margaret’,’ Peggy’.
Zdjęcia wzięte od lewej: www.kamerplantenspecialist.nl i www.e-ogrodek.pl
 6. Na koniec nie kwitnąca, lecz równie ozdobna - TRAWA IMPERATA 'RED BARON' 
Wprawdzie to nie kwiaty są jej ozdobą, lecz intensywny odcień czerwieni, na którą się przebarwia w okresie jesieni. Najlepiej wygląda w ogrodzie, w tle z innymi kwiatami, ale można hodować ją w domu i zrobić sobie barwną kompozycję razem z wrzosem czy żółtą aksamitką (kompozycj będzie wyglądała jak płomień). Trawa jest dość łatwa w uprawie, nie ma specjalnych wymagań co do gleby i dośc dobrze znosi mrozy, choć na zimę lepiej ją okryć liścmi lub stroiszem. Stanowisko słoneczne bo tylko wtedy najlepiej się wybarwia. Może być też lekki półcień. 
Zdjęcia wzięte od lewej: www.ogrodustopklasztoru.blogspot.com i www.allegro.pl
Oczywiście mogłabym wymieniać jeszcze więcej kwiatów ogrodowo - domowych takich jak: jesienne dalie, obowiązkowe i oczywiste, choć u nas kojarzone z cmentarzem chryzantemy, czy inne trawy ozdobne jak miskanty lub kocanki czy ciekawa kapusta ozdobna. Widzicie, że ta jesień wcale nie musi być smutna i przygnębiająca. Jestem ciekawa jakie są wasze ulubione jesienne kwiaty, które wprawiają w dobry nastrój?
Do następnego! :)
Zobacz również

2 komentarze

  1. Dziekuje za cudny kwiatowy post, na moim balkonie mam m.in aksamitki..piękne kwiaty, które potrafią się zaprezentować w każdych warunkach pogodowych:)))pozdrawiammm

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękne jesienne kwiaty - naprawdę zachwycające! Uwielbiam te odcienie żółci, pomarańczu i czerwieni <3

    OdpowiedzUsuń