Jak pielęgnować rośliny pnące.

06:30:00

   Pnącza często mają bujne, dekoracyjne liście oraz pachnące kwiaty. Odpowiednio wyeksponowane, stworzą przepiękne kompozycje. Te rośliny są zazwyczaj bardzo odporne, mają niewielkie wymagania i można je łatwo kształtować w sposób, który nam najlepiej odpowiada.

glicynia chińska (zdjęcie z mojafirma.infor.pl)

WYBÓR ROŚLIN:

bluszcz pospolity
róża pnąca
   
 
 
   
 
 
 
 
    
 
 
 
 
    
 
 
 
   
 
 
    Liczba gatunków roślin pnących jest olbrzymia. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie roślin, najpierw zastanówmy się, czego będziemy od nich oczekiwać. Jeśli mają być stałym elementem kompozycji ogrodowej np. okrywać ścianę budynku lub altanę wybierzmy gatunki wieloletnie. Jeśli natomiast zależy nam na szybkim, ale sezonowym efekcie, zdecydujmy się na rośliny jednoroczne. Nie tylko umożliwią coroczną zmianę aranżacji naszego ogrodu lub balkonu, ale też nie są narażone na zimowe przemarznięcia, co w przypadku pnączy wieloletnich bywa czasem dużym problemem. 
 
Popularne gatunki roślin jednorocznych - groszek pachnący, nasturcja pnąca, tunbergia oskrzydlona, kobea pnąca, wilce czy groszek pachnący.
 
Popularne rośliny wieloletnie - wilec purpurowy (niebiańskie pnącze), powój pnący Arlekin, wilec pierzasty, powój trójbarwny, wiciokrzew, winorośl i oczywiście clematisy.
 
dipladenia sundaville
Pnącza na ściany budynków - oczywiście bluszcz, milin amerykański, winobluszcz trójklapowy, przywarka, hortensja pnąca.
 
Pnącza na balkon - Wszystkie wyżej wymienione rośliny, z tym, że trzeba wziąć pod uwagę nasłonecznienie naszego balkonu:  
w cieniu - tu mogą rosnąć: bluszcz, hortensja pnąca.
w półcieniu: powojniki botaniczne i wielokwiatowe, wiciokrzewy, winobluszcze. 
w słońcu: milin amerykański, powojnik tangucki, róże.
 
Pnącza doniczkowe do domu -  filodendron pnący, cissus australijski, stefanotis bukietowy, scindapsus złoty, syngonium stopowocowe, bluszcz pospolity.
 
wilec purpurowy

  

PIELĘGNACJA PNĄCZY:

Pnącza wymagają regularnej pielęgnacji - oto kilka podstawowych zasad:

Nawożenie pnączy Powinno być dostosowane do gatunku i odmiany. Nawożenie roślin pnących powinno się odbywać wyłącznie w okresie sezonu wegetacyjnego, w zimie należy zaniechać nawożenia.

Podlewanie pnączy Powinno być regularne, choć umiarkowane. Przed każdym podlaniem należy sprawdzić podłoże czy lekko przeschło. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Przesuszone lub przelane pnącza
gubią liście. Warto pamiętać, że pnącza w wiszących doniczkach zwykle wymagają częstszego podlewania, gdyż wędrujące do góry ciepłe powietrze szybciej przesusza podłoże.

Przycinanie pnączy Pozwala na ich formowanie oraz ograniczanie silnego wzrostu. Skrócenie pędów o 1/3 do 2/3 powoduje rozkrzewienie rośliny. Warto pamiętać, że silnie rozrastające się pnącza mogą być bardzo ciężkie.

Podpieranie pnączy Jest niezbędne. Większość z nich pnie się tak wysoko, jak tylko pozwalają warunki. Wciśnięte między regały, gdzie jest nieco ciemno i ciasno, pięknie oplotą półki. Podporą dla rośliny pnącej może być kratka, palik pokryty mchem, lub obręcz. Pnącza doskonale wyglądają także w wiszących doniczkach, kiedy ich pędy mogą swobodnie zwisać.
Podpórki mogą być drewniane lub metalowe. W zależności od miejsca i wielkości powinny być odpowiednio dopasowane. Wzorów i kolorów jest mnóstwo - proste czy ozdobne to zależy już tylko od nas.
 
 

 
 


Zobacz również

2 komentarze

  1. Jakies 4 tyg temu posadzilam glicynie...zawsze o niej marzylam i juz sie pnie...wysoko..)))
    Pozdrawiam))

    OdpowiedzUsuń
  2. Aby doczekać tak pięknej glicynii należy poczekać kilka lat, ale na pewno się opłaca. Ja wolę pnącza szybko rosnące,np. Rdest Auberta lub wielofunkcyjne winobluszcze i bluszcze.

    OdpowiedzUsuń