W Europie doniczkowe celozje sprzedaje się głównie wiosną. W Polsce natomiast można je kupić tylko jesienią, we wrześniu i październiku. Wiosenna produkcja tych roślin wymaga bowiem doświetlania ich i kosztownego ogrzewania szklarni lub tunelu. Naukowcom nie udało się ustalić jaki region był ich pierwotną ojczyzną. Przyjęto założenie najbardziej prawdopodobne i wskazano na Indie. Ustalenie to jest niezwykle trudne bo roślina jako uciążliwy chwast rozpleniła się po całej tropikalnej strefie naszego globu zanim jeszcze europejczycy tę roślinę poznali.. Najczęściej są barwy czerwonej, ale zdarzają się odmiany o żółtym, białym, różowym lub fioletowym kolorze. Znanych jest wiele odmian celozji. Najbardziej popularne w Polsce są pierzaste, srebrzyste oraz kłosowe.
Uprawa w ogrodach:
Wymagają żyznej gleby, lekkiej, przepuszczalnej z dużym poziomem
próchniczym. Stanowisko powinno być słoneczne. Należy ją podlewać
umiarkowanie. Miejsce sadzenia powinno być osunięte od wiatru, najlepiej
jakieś zaciszne miejsce. Wysiewa się w marcu lub kwietniu w skrzynkach.
Następnie trzeba przepikować roślinki w rozstawie7x7cm. Mogą do tego
także doskonale nadać się małe pojemniki lub doniczki. W maju lub na
początku czerwca przesadzamy w miejsce stałe w odstępach około
trzydziestu centymetrów. Warto wiedzieć, że celozje to rośliny tzw. długiego dnia. Oznacza to, że
ich pąki kwiatowe zawiązują się tylko wtedy, gdy długość dnia
przekroczy 14 godzin. Wiele odmian celozji nadaje się do uprawy
sterowanej (przyspieszania albo opóźniania kwitnienia) w szklarni lub w
ogrzewanym tunelu.
Pielęgnacja w doniczce:
Rośliny te podobnie jak przy pielęgnacji w ogrodzie potrzebują ziemi żyznej. Stanowisko najlepiej przy oknie, a nawet w okresie lato-jesień można wynieść je na balkon, gdzie odzyskają świeżość i piękno. Podlewać najlepiej dwa - trzy razy w tygodniu, dosyć obficie, chociaż roślina jest odporna na dłuższe okresy przesuszenia. Jeśli zapomnicie ją podlać kwiaty zaczną usychać, ale nie łodyga i liście. Roślina powinna osiągnąć ok 50-70cm. Przesadzać na wiosnę,kiedy jest w okresie wegetacji. Trzeba pamiętać że celozja jest rośliną ciepłolubną i jakikolwiek mróz łatwo ją zniszczy.
Ciekawostka:
Wysokie odmiany celozji uprawia się na kwiat cięty. Odznaczają się one bardzo dużą trwałością w wazonie (zachowują świeżość nawet przez 2-3 tygodnie), stąd też stają się coraz bardziej popularnymi kwiatami ciętymi. Odpowiednio wcześnie zebrane nadają się też do suszenia i wykorzystywania do zimowych dekoracji. Najlepiej suszyć je w ciemności, zawieszone kwiatostanami w dół, by nie straciły pięknych, intensywnych barw i zachowały swój kształt.
Choroby:
Ze szkodników w uprawie gruntowej najpopularniejsze są mszyce. W doniczkach i szklarniach przędziorek. Z chorób mączniak prawdziwy, plamistość liści. Na ogół jednak są to dość odporne na przeciwności rośliny