Bukiety ślubne z niebieskich kwiatów

08:06:00

Panny młode często wybierają bukiety ślubne z niebieskich kwiatów, lub z ich dodatkiem. Niestety nie ma zbyt dużego wyboru naturalnie błękitnych kwiatów, a to z powodu tego, że kolor ten nie jest atrakcyjny dla pszczół tak jak np. kolor żółty czy czerwony. Pszczoły nie zapylają często niebiskich kwiatów, bo słabo je widzą. Na szczęście istnieje wiele wspomagaczy kolorystycznych, które nadają kwiatom pięknego odcieniu błękitu, wystarczy wspomnieć farbowanie główek, czy proste pryskanie specjalnym sprayem w tym kolorze.

Naturalnie niebieskie kwiaty to między innymi:

1. HIACYNTY - dostępne  już wczesną wiosną, pojedyncze drobne kwiatki są bardzo trwałe bez wody, idealnie nadają się do włosów lub jako biżuteria floralna. Można z łatwością wyhodować je w domu, ponieważ są kwiatami cebulowymi, wielorocznymi. Stanowią piękny dodatek do romantycznych wiązanek ślubnych. 
orchidea, kalia, tulipan i hiacynt w bukiecie ślubnym
2. OSTRÓŻKI – wysokie, delikatne ogrodowe kwiaty. Nadają się do ułożenia bukietu ślubnego niesionego na ręku. Nie są raczej kwiatem trwałym na upalne dni i długie przebywanie w bukiecie bez wody. 
Bukiet s ostróżek zwanych delfinium i niebieskiej hortensji
 3. NIEZAPOMINAJKI - są wdzięcznym dodatkiem do bukietów, ale niezbyt trwałym. Jeśli miałyby wystarczyć tylko na godzinę uroczystości ślubnej i to w niezbyt gorący dzień – mogłyby się sprawdzić bez wody, ale obawiam się, ze pod koniec uroczystości byłyby już zmęczone.

 4. BŁĘKITNA HORTENSJA - sprawdza się dobrze w bukietach ślubnych (oczywiście nie w upalny dzień przy temperaturze blisko 30 stopni Celsjusza, bo żaden kwiat tego długo nie wytrzyma).Jej pojedyncze kwiatki mogą być ciekawą ozdobą serwetek na weselnym stole a także elementami biżuterii floralnej.

5. FARBOWANE MARGARETKI - farbowane na odcień intensywnie jasno-niebieski lub granatowy. Bardzo trwały kwiat podobny do rumianku z żółtym oczkiem, które bywa niebieskawe z powodu farbowania margaretki. Wdzięczne kwiaty przypominające polne. Bukiety biało-niebieskie z samych margaretek wyglądają sympatycznie, elegancko, ale nie ekskluzywnie.
 
6. SZAFIRKI – drobne wiosenne kwiatki ogrodowe. Bardzo ładne jako dodatki w bukietach ślubnych. Szczególnie jako dodatki do żółtych, wiosennych kwiatów.  Niestety nie są zbyt wytrzymałe na wysokie temperatury.

 7. AGAPANT – jego drobne, błękitne dzwonki są hitem w bukietach ślubnych. Jest sprowadzany z Afryki przez Holandię do Polski na zamówienie. To bardzo piękny, delikatny kwiat, na jednej łodydze ma okrągłą koronę z drobnych dzwoneczków na pojedynczych łodyżkach. Występuje też w kolorach białym i fioletowym. Kłopot z Agapantem polega na tym, że nie jest zawsze dostępny, kiedy byśmy chcieli. Po prostu ma swoje pory kwitnienia w szklarniach w Afryce a jak wiadomo kwiaty są żywymi organizmami i nie można ich zaprogramować ściśle co do dnia lub tygodnia. Czasami kwiaty przyjeżdżają w pąkach i nie nadążają się rozwijać w ciągu 2-3 dni przed datą ślubu. 
 
8. FARBOWANA NA NIEBIESKO RÓŻA - Nie ma niestety naturalnych, niebieskich róż na tyle trwałych, żeby użyć je w bukiecie. Jest co prawda wyhodowany oryginalny gatunek błękitnej róży ogrodowej, ale róże ogrodowe są mniej trwałe i nawet w wazonie jako dekoracja stołu stoją krótko, szybko gubią płatki, mają delikatne łodyżki i więdną prędzej niż odmiany róż hodowane na bukiety. Tak więc jedynym wyjściem są róże farbowane. Możemy wybrać odcień bledszy lub prawie granatowy. Kwiaty piją wodę z farbą i uzyskany kolor zależy od ilości wchłoniętego barwnika.
 
9. FARBOWANE ANEMONY - naturalnie ich odcień jest biały, czarny lub fioletowy, ale te niewielkie, kwiaty podobne do maków mogą być ładnie zafarbowane. Mają grubsze łodygi przez co są bardziej trwałe i odporne. Anemony znane były już w starożytnym Egipcie i ofiarowywane faraonom. 

 Czasami niebieski lub fioletowy akcent w bukiecie można uzyskać zamiast kwiatów umiejętnie upiętą wstążką lub dodatkami w postaci połyskujących koralików czy kryształków. Wszystko zależy od inwencji twórczej florysty i Panny Młodej. Niebieskie kwiaty to z pewnością oryginalny pomysł w wiązance ślubnej. Połączenie bieli z błękitnymi akcentami wygląda elegancko i świeżo, a fioletowe kwiaty odpowiednio dobrane do urody Panny Młodej z pewnością ją podkreślą.Błękitne kwiaty polecam szczególnie blondynkom o skandynawskiej urodzie, pięknie podkreślą kolor oczu i będą idealnym dodatkiem do blond włosów.

A Wy jakie znacie jeszcze niebieskie naturalne lub farbowane kwiaty?? :)
Zobacz również

1 komentarze

  1. Śliczne bukiety z niebieskimi kwiatkami. Dla siebie bym wybrała ten z dodatkiem niezapominajek. Są jeszcze niebieskie kwiatki, trochę podobne do niezapominajek, których nazwa "brunnera" mi się nie podoba.Kwiatki jednak są śliczne. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń