Kalendarz opieki nad roślinami doniczkowymi na 2013 rok!

05:20:00

Dzisiaj ostatni dzień starego roku, ciekawa jestem czy robicie podsumowania, zastanawiacie się nad tym czasem, który już nie powróci? Mam tak w zwyczaju, że zawsze rozpisuje sobie plany na nadchodzący rok, robiąc przy tym rachunek sumienia za zeszły. Dlatego właśnie postanowiłam rozpisać, tutaj na bloku taki mini kalendarzyk, który mam nadzieję pomoże mi i Wam w pielęgnacji kwiatów doniczkowych.

STYCZEŃ
- dodajemy nawozu do doniczek z roślinami zimowymi
- możemy zacząć pędzić rośliny cebulowe jak np. hiacynty ( wsadzamy je w nową ziemię, nakładamy papierowe osłonki i obficie podlewamy)
- sprawdzamy od spodu doniczki naszych kwiatów, czy nie wystają im czasem korzenie ( to znak, że należy je poprzesadzać)

LUTY
- należy przesadzić i poprzycinać rośliny doniczkowe ( usunąć zbyt duże pędy i przyciąć o 2/3 długości)
- koniecznie poprzesadzać do większych donic. Jak odpowiednio przesadzać rośliny możecie przeczytać tutaj: Jak przesadzać kwiaty doniczkowe 
- rozpoczyna się okres obfitego podlewania sukulentów i kaktusów.

MARZEC
- jest to czas intensywnego rozwoju roślin. Należy pamiętać o ich częstym podlewaniu i nawożeniu ( w zależności od potrzeb rośliny 1-2 razy w miesiącu)
- rozmnażanie roślin poprzez sadzonki
- dalsze przesadzanie kwiatów, które zdążyły podrosnąć przez ten krótki okres
- koniecznie dodać nawóz do roślin, które przesadziliśmy w lutym

KWIACIEŃ
- kontynuujemy regularne podlewanie, ale zmniejszamy ilość wody o 1/3
- dalej sadzonkujemy rośliny
- kwiaty wiosenne jak np. pierwosnki przestawiamy w chłodniejsze miejsce, o mniejszej ilości światła

MAJ
- kiedy zaczyna się robić ciepło należy pamiętać o regularnym zraszaniu roślin ( kupić konewkę, lub wykorzystać opakowanie po odżywce do włosów w sprayu) i pryskać rośliny wodą rano i wieczorem
- regularnie nawozimy rośliny - polecam nawozy naturalne z ptasiego guano. Domowe sposoby  też się sprawdzają-  dolać wody po gotowaniu ziemniaków czy jajek, albo fusy z czarnej kawy i herbaty zmieszać z ziemią. Kwiaty to lubią :)

CZERWIEC
- obfite i regularne podlewanie
- niektóre rośliny ciepłolubne jak palmy czy oleandry warto przenieść na balkon/ na dwór do ogródka
- rośliny wiosenne, zapadają w sen ( zanieść je do piwnicy, wcześniej można, choć nie koniecznie trzeba wyjąć cebule z ziemi i włożyć w ciemny worek do następnego sezonu)

LIPIEC
- za każdym razem przypominam o regularnym podlewaniu i zraszaniu. Warto często wietrzyć mieszkanie i nie korzystać ze sztucznych wiatraków czy klimatyzacji.
- sadzonki przesadzamy do doniczek i podcinamy im końce dla lepszego wzrostu
- przy ostrym słońcu należy poprzestawiać te światłoczue w głąb mieszkania

SIERPIEŃ
- powoli przestajemy podlewać rosliny cebulowe
- kontrolujemy kaktusy, w tym okresie, często pojawiają się szkodniki.
- jest to też najlepszy okres na przesadzanie storczyków ( robimy to raz na dwa lata) 
- jeśli jedziecie na urlop nie zapominajcie o kwiatach!! Wystarczy poprosić znajomego/mamę/sąsiadke o regularne podlewanie!!

WRZESIEŃ
- Zaczynamy nawozić kwiaty nawozem zimowym
- rośliny balkonowe chowamy do domu
- należy nawilżać powietrze w pomieszczeniu gdzie stoją roślinki (można kupić nawilżacz, lub pryskać odrobinę wody codziennie w kierunku roślin)

PAŹDZIERNIK
- kwiaty w tym czasie powinny dostawać większą dawkę światła, więc przestawiamy je bliżej okien.
- powoli przestać nawozić kwiaty

LISTOPAD
- przestać podlewać kaktusy i ograniczyć podlewanie sukulentów
- zadbać o rośliny ogrodowe - pootulać na zimę, poprzycinać końce, a niektóre można wysadzić do domu
- sprawdzić młode roślinki przesadzone do doniczek, czy nie potrzebują większej przestrzeni (jak rosną, czy kwitły, czy nie chorują)

GRUDZIEŃ
- dbamy o to żeby w domu było ciepło, a jednocześnie, zeby powietrze było lekko wilgotne.
- ograniczamy podlewanie kwiatów do 1x w tygodniu małą ilością wody, można wtedy przerzucić się na pryskanie roślinek, lub podlewanie do podstawek (wtedy kwiat wypija tyle wody ile chce i ograniczamy ryzyko pleśni w ziemi)
- zimą dodajemy kwiatom mikroelementów (do kupienia w sklepach ogrodniczych i dobrych kwiaciarniach) jak np. azot, potas, fosfor, żelazo i cynk.

To tyle moi drodzy, spisane na szybko, te najważniejsze informacje, które przyszły mi do głowy. Nadszedł czas na życzenia:
Dużo dużo miłości i  cierpliwości w życiu i przede wszystkim do kwiatów :) Oby cieszyły wasze domy i ogrody nieustającym pięknem, dobrze rosły i nie trzymaly się ich żadne choróbska. A dla Was - po prostu spełnienia wszystkich marzeń, oby ten nowy rok był 100000 razy lepszy od poprzedniego!!!! 
Do zobaczenia XoXo

Zobacz również

0 komentarze