Pielęgnacja paproci

03:53:00

   Zielone, bujne, o pełnych uroku, często zwieszonych liściach paprocie będą ozdobą każdego domu. Trzeba tylko wybrać najodpowiedniejszy gatunek, a istnieje ich ok 10 000. Do uprawy w ogrzewanych domach, najodpowiedniejsze są gatunki pochodzące z regionów o ciepłym klimacie. Są wśród nich rośliny o zróżnicowanych formach liści, od delikatnych jak koronki, np. ADIANTUM KLINOWATEGO (Adiantum raddianum), po okazałe, językowate, jak u ZANOKCICY GNIAZDOWEJ (Asplenium nidus). CIEMNOTKA OKRĄGŁOLISTNA (Pellaea rotundifolia), wogóle nie przypomina paproci, a jej skórzaste liście wyrastają naprzeciwlegle wzdłuż zwisających pędów. Tym którzy chcieliby mieć paproć o liściach spadających kaskadowo, polecam NEFROLEPISA WYSOKIEGO 'BOSTONIENSIS' (Naphrolepis exaltata). Charakterystyczną paprocią jest także PŁASKLA ŁOSIOROGA (Platycerium bifurcatum) - jej liście jak sama nazwa mówi przypominają poroże.
ZANOKCICA GNIAZDOWA. Fotografia ze strony czterykaty.pl
ADIANTUM KLINOWATE. Fotografia ze strony internetowyogrod.pl
NAFROLEPIS WYSOKI. Fotografia ze strony wymarzonyogrod.pl
CIEMNOTKA OKRĄGŁOLOSTNA. Fotografia ze strony czterykaty.pl
PŁASKLA ŁOSIOROGA. Fotografia ze strony czasnawnetrze.pl
PIELĘGNACJA:
   W środowisku naturalnym wiele paproci rośnie w miejscach ciepłych i wilgotnych, w pobliżu źródeł wody. W tym kryje się tajemnica powodzenia w uprawie tych roślin, które kochają wysoką wilgotność powietrza i podłoża. Wymagają one regularnego podlewania - ziemia powinna być cały czas wilgotna, nie przesuszona! Pamiętajcie tylko, żeby nie przesadzić też w drugą stronę, nadmiar wody może spowodować zgnicie korzeni. Często na górnej warstwie ziemi rośnie mech, co jednak nie oznacza zawsze, że dolne partie mają idealne nawilżenie. Najlepiej wtedy zruszyć podłoże widelcem, dzięki temu dotlenicie korzenie rośliny i sprawdzicie poziom nawilżenia. 
   Jednak najważniejszym czynnikiem wpływającym na porost paproci jest wilgotność powietrza. Żadna paproć nie toleruje przez dłuższy czas zbyt suchego otoczenia, więc lepiej nie trzymać jej w bardzo ciepłym pokoju. RADA: Doniczkę z kwiatem należy wstawić do większego pojemnika z wilgotnym torfem i utrzymywać go cały czas w stanie wilgotnym, lub umieścić roślinkę na podstawce z kamykami zalanymi wodą. Obie metody są skuteczne. Rośliny też można, a nawet trzeba regularnie zraszać - jeśli masz pusty pojemnik po odżywce do włosów w sprayu, umyj je dokładnie, napełnij wodą i odstaw na 24h. Idealny zraszacz gotowy :) 

PRZESADZANIE:
   Młode paprocie przesadza się co roku wiosną (jeżeli korzenie wypełniły doniczkę) lub wymienia się górną warstwę podłoża, zastępując ją świeżą ziemią. 

OŚWIETLENIE:
   Paprocie są odporne na słabe warunki oświetleniowe, ponieważ w naturalnym środowisku, rosną w miejscach zacienionych. Ich plusem jest zdolność adaptacji do warunków panujących w naszych mieszkaniach, gdzie przetrwają tylko nieliczne roślinki. Nie wolno zapominać jednak, że bez odpowiedniego oświetlenia, nie będziemy mogli cieszyć się piękną zielenią i bujnością paproci. 
Jeśli liście rośliny zaczynają blednąć oznacza to, że oświetlenie jest zbyt skąpe i trzeba zapewnić jej odrobine jaśniejsze stanowisko. Większość paproci najlepiej rośnie w miejscach z rozproszonym światłem - okno wschodnie lub północne. Żadna z tych roślin nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia. 

CHOROBY PAPROCI:
   Najczęstszymi chorobami paproci jest brunatnienie i zasychanie liści. Jak sobie z tym poradzić? Należy zapewnić roślinie optymalne warunki rozwoju - wysoką temperaturę i odpowiednie podlewanie. Można także dosypać do doniczki fusów z czarnej herbaty, które są naturalnym nawozem dla roślin zielonych. 
RADA: Paprotki nie lubią być dotykane, przestawiane często i potrącane. Mogą wtedy opadać im liście. Jeśli tak się zdarzy, zostaw kwiat w spokoju na kilka dni i w tym czasie podlewaj go wodą z rozcieńczonym mlekiem (ok. 1 litr wody i 1/2 szklanki mleka). Paproć będzie miała więcej siły i szybciej zacznie wypuszczać nowe pędy. 

Jeśli znacie jakieś ciekawe gatunki paproci - piszcie o nich w komentarzach! Do następnego i słonecznych dni :)
 

Zobacz również

3 komentarze

 1. BArdzo przydatne informacje:)
  U mnie w domu paprotki szybko marnieją:(

  OdpowiedzUsuń
 2. o zdecydowanie warto wiedzieć takie rzeczy jak się ma poprotkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam. Od niedawna mam orliczkę. Cudna roślina. Dwie poprzednie paprotki zabiłam zła pielęgnacją wynikającą z niewiedzy. Teraz już wiem co i jak robić. Dziękuję za informacje.

  OdpowiedzUsuń