DIY: dekoracja z kwiatów storczyka i róż

05:52:00

   Rozpoczynamy nowy cykl na blogu związany z DIY (czyli do it yourself- zrób to sam), który będzie związany z wykonaniem prostych i ciekawych kompozycji kwiatowych, które ożywią kolorami i zapachem każdy dom.  DIY będzie podpięte pod zakładkę "pomysły na". Zapraszamy:
   
W większości kwiaciarni można kupić piękne kwiaty po przecenie. Nie oznacza to zawsze, że są stare i w krótkim czasie zwiędną. Czasami warto kupić taniej i wykorzystać je do wykonania ciekawej, a do tego pięknej kompozycji. Nie ma nic prostszego niż zrobienie ozdoby kwiatowej na mokrej gąbce florystycznej, wystarczy znać podstawy (które zdradzę poniżej) i popuścić wodze fantazji.

1. NARZĘDZIA:
Od lewego górnego rogu:
1. pinholder ( można kupić w każdej kwiaciarni, służy do mocowania gąbki florystycznej do różnych powierzchni)
2. plastelina florystyczna, lub zwykły kawałek plasteliny
3. nożyczki
4. sekator
5. wykałaczki
6. taśma florystyczna lub zwykła taśma klejąca
7. gąbka florystyczna okrągła (do kupienia w kwiaciarniach a także sklepach plastycznych)
8. szklana podstawka 
9. dwa kawałki drucików wygięte w podkowe (wprawdzie nie ma ich na zdjęciu, ale na pewno się przydadzą)

2. KWIATY:
Do mojej kompozycji użyłam storczyków (wystaczy pięć główek), róż czerwonych - krótkich 50cm, a mogą być i krótsze jeśli takie dostaniecie (im krótsza róża tym na pewno tańsza), zieleni - pełna dowolność, najlepiej zerwać z ogródka czy łąki garść traw i bylin, które zasłonią nam gąbke florystyczną, i na koniec limonki jako akcent owocowo - odświeżający.
3. WYKONANIE:

KROK1. Zanim zabierzemy się do układania kwiatów, musimy namoczyć gąbke florystyczną w wodzie. Będzie nam potrzebna tylko połówka kuli, więc należy ją przeciąć, po czym włożyć do miski z wodą - NIE NACISKAĆ, gąbka sama musi wchłonąć wodę. Po jakiś 15 min wyjmujemy ją i jeśli nie ocieka wodą to możemy oplątać ją taśmą florystyczną na krzyż (dzięki temu będzie się lepiej trzymała powierzchni naczynia).
KROK2. Do naczynia przyklejamy niewielki kawałek plasteliny i na to dociskamy pinholder. tak jak na zdjęciu:
 KROK3. Na pinholder wciskamy naszą gąbke, wypukłą stroną do góry i zabieramy się do układania kompozycji. Na pierwszy ogień idą limonki, w które wbijamy po dwie wykałaczki. Pozwoli to umocować je w gąbce, a do tego uwolni ich orzeźwiający aromat. Limonki wbijamy do okoła gąbki, przy jej spodzie.
KROK4. Główki storczyka odcinamy od łodygi i wbijamy je w gąbkę, ja rozłożyłam je równomiernie od środka. Potem dodajemy zieleń, tniemy ją na małe kępki i wbijamy do okoła storczyków.
KROK5. Róże - przycinamy je pod dosyć dużym kątem, tak jak na zdjęciu poniżej. Robimy tak po to, żeby kwiaty miały jak największy dostęp do wody. Nie odcinamy liści na górze - zapełnią przestrzeń kompozycji. Po czym wbijamy je w gąbkę w dowolnych miejscach. Zwracajcie uwagę czy kwiaty nie są ułożone zbyt blisko siebie, będą wyglądały na mocno ściśnięte, lub w drugą stronę czy nie ma ich za mało i nie wystaje nigdzie gąbka.
RADA - jeśli ciągle są prześwity - wykorzystajcie odcięte nogi róż z liśćmi jako wypełniacz, wystarczy przyciąć je do odpowiedniej długości. 
KROK6. Na koniec przyda nam się kilka traw i dwa druciki wygięte w podkówkę. Łapiemy kilka końcówek źdźbeł i z boku kompozycji delikatnie wbijamy je drucikiem w gąbkę, po czym z drugiej strony przyczepiamy je mniej więcej na środku ich długości, tak żeby ich końcówki były wygięte do góry, a całość traw odstawała wygięta w łuk. Tak jak na zdjęciu. W ten właśnie sposób stworzyliśmy własną kompozycję:
 W ten oto prosty sposób, nasza kompozycja może błyszczeć na salonach jako ozdoba stołu, lub cieszący oko element wystroju wnętrza. Dodatkowo pięknie pachnie. Jak wspominałam wcześniej, można wykorzystać dowolny rodzaj i kolor kwiatów, a także inne owoce - cytryny czy śliwki lub małe jabłuszka. Jeśli lubicie większe dekoracje, zostawcie całą kulę i ozdobcie ją kwiatami :)
A jak wy ozdabiacie swoje domy - stawiacie na żywe kwiaty czy może sztuczne?
Do następnego :)

Zobacz również

3 komentarze

  1. Ja uwielbiam storczyki więc szkoda by mi było tak obciąć kwiaty.nawet staram się kupić takie na wyprzedaży, żeby uratować...Ale dziękuję za ciekawy post.Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Też kocham storczyki doniczkowe i szkoda mi obcinać ich piękne kwiaty, dlatego tutaj użyłam storczyka gałązkowego o nazwie cymbidium, który można kupić w kwiaciarniach jako kwiat cięty. Gałązka takiej piękności w zależności od ilości kwiatów może kosztować ok 20-30 zł. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Pięknie i oryginalnie:) BArdzo śliczne dzieła tworzysz.

    OdpowiedzUsuń