GUZMANIA pielęgnacja

07:40:00

Guzmania jest najpopularniejszą rośliną z rodziny bromeliaceae. Pochodzi z Ameryki Środkowej i spotkać ją można aż po Amerykę Południową. Rośnie tam w tropikalnej dżungli. W zależności od gatunku osiąga wysokość 30-40 cm, a średnica zaś 25 cm. Guzmania posiada dekoracyjny wygląd głównie dzięki swoim czerwonym kwiatom. Doskonale komponują się z zielonymi i długimi liśćmi.

 Najlepszym miejscem dla tych roślin jest ciepłe i wilgotne okno kwiatowe. Stanowisko najlepiej pół cieniste i ciepłe przez cały rok. Temperatura otoczenia jak i samego podłoża powinna wynosić, co najmniej 18ºC. Guzmania, jako roślina tropikalna, wymaga stałej wilgotności, dlatego niezbędne jest utrzymanie stale wilgotnego podłoża. Podlewając, napełniamy wodą również rozetę. Mimo, że roślina lubi wilgoć, jednak nie można dopuścić do nadmiaru wody. Guzmania lubi podwyższoną wilgoć powietrza, więc należy często ją zraszać. Oczywiście wykorzystujemy wyłącznie miękką i letnią wodę. Najlepsze podłoże, to grubo włóknisty substrat próchnicy (pH 5-5,5).
 Zimą podlewamy oszczędniej. Podłoże nie może być zalane. Możemy także zraszać roślinę miękką wodą. Nawozimy 2-3 razy w ciągu całej wegetacji rośliny. Używamy do tego mieszanki nawozowej o połowę zmniejszonym stężeniu. Nie zaszkodzi również nawożenie dolistne. Guzmania jest roślina, której nie przesadzamy. Musi rosnąć jednak w uniwersalnej mieszance z dodatkiem kwaśnego torfu, pokruszonego węgla drzewnego, przekompostowanej kory oraz styropianu. Dodatkowo przycinamy dolne liście rozety, które zasychają. Nie jest to dobre dla rośliny, ale poprawi jej wygląd. Po przekwitnieniu usuwamy odrosty rozet. Guzmania nie choruje wcale. Odporna jest na wszelkie grzyby i szkodniki.

Zobacz również

1 komentarze