Najciekawsze kwiaty balkonowe - pielęgnacja.

06:22:00

Nareszcie nadeszła wiosna. W powietrzu czuć przyjemny zapach świeżej trawy, przyroda budzi się do życia po okropnie długiej zimie. To właśnie teraz najlepiej zająć się naszymi kwiatami - poprzesadzać, odżywić i zakupić nowe, pięknie kwitnące, zeby cieszyły nasze oczy radosnymi kolorami. Wczoraj nareszcie posadziłam kwiaty balkonowe, które zainspirowały mnie do dzisiejszego wpisu. Wszyscy znamy najbardziej popularne roślinki do skrzynek tj. pelargonie, bratki czy nagietki, ale czy słyszeliście o ubiorku okółkowym lub hebe, które świetnie sprawdzą się jako ozdoba skrzynki balkonowej?Jeśli nie to zapraszam do lektury :)

1. UBIOREK OKÓŁKOWY.
Kwitnie bardzo obficie będąc wspaniałą ozdobą skrzynek i dużych donic. Jego kolory to biały, różowy i purpurowy. Ubiorki wysiewa się od marca do kwietnia zapewniając im temperaturę ok 21 stopni. Gdy siewki podrosną trzeba je przepikować i w maju wysadzić na zewnątrz. Roślina jest dość łatwa w pielęgnacji. Należy usuwać więdnące kwiatostany, żeby pobudzić lepsze kwitnienie, utrzymywać stałą wilgotnośc gleby, unikać przesuszenia i zraszać ubiorka wodą. Dwa razy w sezonie zasilić go nawozem dolistnym. Kwiaty wymagają jak najjaśniejszego stanowiska - słoneczny balkon będzie więc idealny. 

2. HEBE.
W zależności od gatunku kwiaty hebe mogą być fioletowe, fioletoworóżowe, różowe. liliowe, niebieskofioletowe lub białe. Ten dekoracyjny zimo-zielony krzew jest łatwy w uprawie doniczkowej, a w regionach o umiarkowanym klimacie idealnie sprawdza się w ogrodzie. Warto przesadzić kwiat wiosną w dobrze przepuszczalną i zasobną ziemie kompostową. Latem i jesienią wymaga obfitego podlewania. W miesiącach zimowych należy roślinę przenieść do domu i ograniczyć nawilżanie podłoża. W okresie największego wzrostu należy hebe zasilać co tydzień uniwersalnym nawozem płynnym. Kwiat lubi stanowiska słoneczne - zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz mieszkania, ale dobrze zniesie półcień.

3.  CZYSTEK.
Na ciepłym balkonie lub tarasie, bibułkowe kwiaty czystka będą piękną i kolorową ozdobą lata. Jest to roślina niekłopotliwa w uprawie, ale wymaga przepuszczalnego podłoża, a zimą ochrony przed mrozem. Sadzi się je wiosną w pojemnikach z niezbyt zasobną ziemią kompostową. Bardzo ważny jest odpowiedni drenaż. Przesadza się je raz na 2-3 lata, wiosną przed ruszeniem wegetacji. W okresie wzrostu podlewać umiarkowanie, pozwalając aby podłoże przeschło przed kolejnym zabiegiem. Kwiaty tolerują przesuszenie, nie znoszą natomiast przelania. Latem raz na tydzień zasilać nawozem płynnym. Czystki rosną idealnie na stanowiskach nasłonecznionych.
 

 4. REHMANIA.
 Rehmania kwitnie wiosną i na początku lata, wydając na wysokich łodygach niezwykle urokliwe różowe, trąbkowate kwiaty. Jest łatwa w uprawie. W pierwszym roku należy zapewnić jej spoczynek zimowy w chłodzie. W drugim roku roślina wymaga latem słonecznego stanowiska i starannego podlewania. Idealne podłoże to ziemia uniwersalna z dodatkiem piasku. W okresie wzrostu podlewać roślinę umiarkowanie, pozwalając by wierzchnia warstwa przeschła przed kolejnym podlaniem. W zimie w okresie spoczynku podlewać bardzo oszczędnie. W drugim roku zasilać roślinę co dwa tygodnie nawozem płynnym, ale tylko do rozwinięcia się pierwszych kwiatów. Rehmania lubi stanowiska jasne i nasłonecznione. 
 
 5. MAK SYBERYJSKI.
Mak syberyjski doskonale nadaje się do uprawy na słonecznym balkonie lub tarasie. Przepięknie kwitnie od czerwca do sierpnia. Należy zapewnić im przepuszczalne podłoże, a wtedy będą dobrze rosły. Aby przedłużyć kwitnienie, usuwaj stare pędy kwiatowe zanim zawiążą się na nich nowe torebki nasienne. Przesadzanie jest zbędne, bo roślina łatwo dostosowuje się do każdego podłoża. Wiosną i latem podlewać tylko w okresach przedłużającej się suszy. Zasilać dwa razy w sezonie. Maki dobrze rosną zarówno w pełnym słońcu jak i w półcieniu. 6. NIEREMBERGIA.
Ta pełna uroku roślina o miseczkowatych kwiatach doskonale nadaje się do obsadzenia brzegów donic i skrzynek, a także do uprawy domowej. Jak większość kwiatów balkonowych jest łatwa w pielęgnacji, jeśli ma zaciszne miejsce w pełnym słońcu. Mimo, że jest mrozoodporna, to w naszym klimacie wysiewa się ją corocznie. Nawadniać umiarkowanie, jedynie przy upalnej pogodzie warto podlewać z rana i wieczorem. Nawozić raz na miesiąc.

7. LEPTOSPERMUM/MANUKA.
Należy do roślin mirtowatych. Jej kwiaty są wprawdzie drobne, ale pojawiają się bardzo obficie. Lubi miejsca jasne, chłodne i wilgotne. Po zakończeniu kwitnienia warto obciąć ją formując w dowolny kształt. Najlepiej rośnie na podłożu gliniastym z dodatkiem piasku. Latem podlewać obficie, ograniczyć podlewanie jesienią, gdy kwiaty zaczną opadać. Zasilać nawozem płynnym, raz na 2-3 tygodnie. Roślinie do dobrego kwitnienia potrzebne jest dobre oświetlenie, dlatego warto wiosną wystawić je na zewnątrz, gdzie stanie się prawdziwą ozdobą, natomiast na zimę koniecznie należy przenieść ją do chłodnej oranżerii lub na dach.

8. FELICIA AMELLOIDES/ FELICJA GAWĘDKOWA.
Urocze, błękitne kwiaty tej rośliny do piękny kolorowy, letni akcent. Felicia liczy, aż 83 gatunki - wszystkie z obszarów południowej Afryki. Rośnie praktycznie w każdym dobrze nasłonecznionym miejscu. Należy usuwać zwiędłe kwiaty, żeby pobudzić nowe do kwitnienia. Pod koniec wiosny i latem podlewać umiarkowanie, tak aby podłoże było wilgotne, ale nie przelane. Gdy roślina zacznie kwitnąć co dwa tygodnie podlewać nawezem rozcieńczonym, do momentu opadania kwiatów. Jej stanowisko musi być słoneczne, ale koniecznie osłonięte od wiatru. Pamiętaj, aby przenieść Felicie przed nastaniem pierwszych mrozów. 

9. ARKTOTIS/NIEDŹWIEDZIE UCHO
Gatunek ten uprawiany jest ze względu na przypominające gerbery kwiaty, pojawiające się od połowy czerwca do nadejścia chłodów. Występują w wielu barwnych odcieniach i są stosunkowo łatwe w uprawie. Najlepiej rosną w gliniastej ziemi doniczkowej, nie ma co ich przesadzać ponieważ są jednoroczne. Latem nawadniamy je regularnie i obficie, w październiku, po przekwitnięciu należy rośliny wyrzucić. Zasilamy je uniwersalnym nawozem co 2-3 tygodnie. Lubią stanowiska osłonięte od wiatru i słoneczne.

10. ISOTOMA AXILLARIS/ LAURENTIA
Ta pochodząca z Australii roślina świetnie nadaje się do skrzynek balkonowych. Można sadzić ją osobno lub z innymi roślinami - zawsze wygląda wspaniale. Roślina ta wytwarza ogromne ilości kwiatów, dlatego lepiej dać sobie spokój z usuwaniem zwiędłych, chociaż z drugiej strony to na pewno pomoże przedłużyć jej kwitnienie. Rośliny wysiewa się z nasion do ziemi gliniastej lub tofrowej. Podlewać należy obficie, nie wolno przesuszyć podłoża. Najlepiej kwitnie w pełnym słońcu, a jeśli umieścisz ją w zacienionym zakątku, to zapewnij jej chociaż kilka godzin słońca dziennie. W naturalnym środowisku jest rośliną wieloletnią, lecz u nas traktujemy ją jako jednoroczną. 
  

O kwiatach balkonowych mogłabym pisać i pisać bo jest ich tyle, wspaniałych gatunków. Może za kilka dni zabiorę się za roślinki balkonowe zielone. Ciekawa też jestem jakie Wy znacie interesujące rośliny na balkon? Piszcie!
Do następnego :) 


Zobacz również

4 komentarze

  1. Dziękuję za tak cenny post.wspaniałe propozycje kwiatów..może mi się uda gdzieś dostać te wspaniałe sadzonki roślin.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkoda jednak że autorka blogu nie wspomniała o pewnej egzotycznej piękności z Wietnamu,mianowicie Torenia.Mam szczęście ją posiadać już po raz drugi choć nie łatwo (przynajmniej w W-wie) ją kupić.W minionym roku poniosłem fiasko w jej uprawie jednak gdy zobaczyłem natychmiast nabyłem ponownie.Zatem może słów kilka o uprawie i pielęgnacji Toreni?

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja uwielbiam rośliny na balkony ale u innych. U mnie zawsze więdną... Pewnie dlatego, że poświęcam im zbyt mało czasu. Praca nie pozwala na więcej.

    OdpowiedzUsuń