WIOSENNA CEBULA W DOMU :)

06:03:00

To dzięki wiosennym kwiatom czujemy zbliżającą się wiosnę. Zachwycają bogactwem kolorów i zapachem, tak jakby wiosna chciała wynagrodzić nam szarości i smutki zimy. 
Moją ulubioną rośliną wiosenną cebulową jest uroczy hiacynt. Dystyngowany i piękny, a jakże prosty w uprawie :) W Polsce uprawianych jest około 100 odmian. Największym powodzeniem cieszą się te o kwiatach niebieskich, np. ‘Blue Jacket’, ‘Delft Blue’. Cenione są także różowe, np. ‘Anna Marie’, ‘Fondant’, ‘Lady Derby’, ‘Pink Pearl’, ‘Splendid Cornelia’. Z odmian o innych barwach popularne są np. purpurowofioletowy ‘Amethyst’, karminowy ‘Jan Bos’, żółty ‘City of Haarlem’, łososiowopomarańczowy ‘Gypsy Queen’. Nieco mniej poszukiwane są odmiany o kwiatach białych, np. ‘Carnegie’, ‘L’Innocence’, ‘White Pearl’. Rarytasem są odmiany o kwiatach pełnych, np. jasnoróżowy ‘Chestnut Flower’, niebieski ‘General Köhler’, karminowy ‘Hollyhock’, biały ‘Madame Sophie’. 
 Hiacynty, jako kwiaty niezwykle urokliwe, doskonale sprawdzają się sadzone w pojedynkę. Jednak dopiero sadzone w skupiskach, czy to jednobarwnych czy wielokolorowych, mogą wprawić w prawdziwy zachwyt wszystkich odwiedzających nasz ogród. Świetnie też wyglądają jako kompozycje ozdobne w donicach i pojemnikach. 
Cebule można sadzić pojedynczo (wtedy najlepiej użyć wysokich naczyń), a w celu uzyskania kompozycji – kilka cebul do szerokiej doniczki (odległość między roślinami powinna wynosić ok. 6 cm). Naczynia wypełnia się piaszczystym i przepuszczalnym podłożem. Posadzone cebule należy przykryć centymetrową warstwą piasku, jednorazowo podlać i trzymać w chłodnym pomieszczeniu 6–8 tygodni, aż do ukorzenienia. Gdy pojawią się kiełki na doniczkę trzeba założyć papierowy stożek i trzymać go aż do pojawienia się pąków kwiatowych. Po przekwitnięciu należy kontynuować podlewanie aż do całkowitego zaschnięcia liści. Potem cebule należy wyjąć, oczyścić i przechować w suchym miejscu. Następnie wystarczy przetrzymać je tak przez 2 -3 miesiące i posadzić ponownie. Gwarantuję, że znowu zakwitną i roztoczą w domu przepiękny zapach. Pamiętajcie, że hiacynty w okresie wzrostu należy podlewać codziennie lub co drugi dzień, nie za dużo, żeby ziemia nie przegniła, ale tak, żeby dać korzeniom pić. Jeżeli nie macie ochoty bawić się samemu w zasadzanie i ukorzenianie, wystarczy zajść do naszej kwiaciarni i kupić już posadzonego hiacynta gotowego do rozkwitu :) A jakie są Wasze ulubione wiosenne kwiaty?
hiacynt w ziemi przed zakwitnięciem
Zobacz również

1 komentarze

  1. Zauważyłam, że wiele osób hoduje hiacynty w domu w wodzie, a nie w ziemi. Duża różnica jest? Czy to ma znaczenie?

    OdpowiedzUsuń