Cyklamen - pielęgnacja

04:17:00

    Przepiękne, delikatne kwiaty cyklamena perskiego wznoszą się wysoko nad równie efektownymi, wzorzystymi lśćmi w kształcie serca, o marmurkowych wzorach. 
zdjęcie ze strony blog-ogrodniczy.pl
      Te atrakcyjne i dość tanie rośliny należą do najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Ich ojczyzną jest Azja Mniejsza i wchodnia część basenu Morza Śródziemnego. Jest on rośliną bulwową, która w warunkach naturalnych kwitnie w chłodnej porze roku, a latem przechodzi w stan spoczynku. Nazwa cyklamen pochodzi od greckiego słowa kyklos, oznaczającego koło i nawiązuje do kulistego kształtu bulwy lub liści, które w zależności od odmiany mogą być gładkie, delikatnie cętkowane lub efektownie marmurkowe. Większość odmian wielokwiatowych nie pachnie, lecz te miniaturowe dają bardzo delikatny przyjemny zapach. 
   Duże rośliny dorastają do 30-38cm. Odmiany miniaturowe sięgają jedynie około 20cm. Dla początkujących lepsze i łatwiejsze w uprawie są cyklameny małe, ponieważ kwitną zazwyczaj dłużej i obficiej, a także lepiej znoszą wyższą temperaturę niż odmiany większe. 

PIELĘGNACJA: 
        
        Zabiegi pielęgnacyjne w zasadzie ograniczają się do usuwania więdnących kwiatów (wraz z szypułkami) oraz uschniętych liści. Takie obrywanie zwiędłych części pobudzi wzrost rośliny. O czym należy pamiętać w ciągu roku?
Kwiecień - Lipiec: Po zakończeniu kwitnienia, gdy liście są jeszcze zielone,roślinę nadal podlewaj i nawóź. Gdy liście zaczną żółknąć, przerwij zabiegi, tak żeby roślina mogła przejść w stan spoczynku na kilka miesięcy. Można ją w tym okresie wynieść na zewnątrz i ustawić w zacienionym miejscu. W takim wypadku doniczkę należy ułożyć na boku, żeby podczas opadów deszczu, ziemia nie namokła wodą. Nie przestrasz się gdy roślina całkiem zrzuci liście i kwiaty, to normalne.
Sierpień - Grudzień: w sierpniu powinny zacząć wyrastać pierwsze nowe liście. Wtedy należy kwiat przesadzić (do ziemi torfowej), unikając przy tym uszkodzenia liści. Roślinę przenosimy do cieplejszego miejsca o jasnym rozproszonym świetle. Zakwitnie ponownie w grudniu.
Podlewanie: Cyklameny lubią wilgotne powietrze. Dlatego należy je zraszać lub ustawiać na kamykach w misce z wodą. Podlewa się je od góry, ale przy brzegach doniczki tak żeby nie zmoczyć bulwy! Można też wstawić kwiat do miski z letnią wodą na 20 min. Jeśli chodzi o nawożenie to polecam rozcieńczony nawóz biohumus do kwiatów kwitących.
Stanowisko: Kwiaty te lubią miejsca chłodne, w okresie kwitnienia również lekko zacienione. Natomiast w okresie wzrostu po spoczynku powinny stać w jaśniejszym i cieplejszym miejscu, żeby pobudzić kwiaty i liście do rozkwitu. W okresie kwitnienia temperatura powinna wynosić 10-15 stopni, latem gdy stoją na zewnątrz i wegetują upały im nie straszne.
Rozmnażanie: Cyklameny można rozmnażać poprzez podział bulwy. Wolno to robić tylko w okresie spoczynku. Bulwę należy przeciąć na pół, zabezpieczyć powierzchnię cięcia funingicydem i posadzić każdą z części do odzielnej doniczki. 

CHOROBY:

Słabe kwitnienie - kwiat może słabo kwitnąć, jeśli nie zostanie nawożony odżywką
Brązowienie liści - usychające brązowaw liście są oznaką spalenia przez słońce oraz zbyt suchego powietrza. Należy pamiętać o regularnym zraszaniu. 
Zniekształcone liście - mogą być objawem porażenia przez mszyce. Skontroluj spodnią część liści i kwiaty. Jeśli znajdziesz mszyce zastosuj insektycyd. 
Kwiaty i liście opadają - uważaj bo być może przelałeś roślinę i bulwę. Sprawdź ziemię jeśli jest nasączona zbyt dużą ilością wody, zaprzestań podlewania do całkowitego wyschnięcia podłoża

CYKLAMEN, A FIOŁEK ALPEJSKI:

Często myli się oba kwiaty. W kwiaciarniach można usłyszeć, że cyklamen nazywany jest także fiołkiem alpejskim. To nic bardziej mylnego. Fiołek alpejski nie nadaje się do pielęgnacji w mieszkaniu, co więcej kwitnie w okresie letnim, wtedy gdy nasz cyklamen odpoczywa. A co najważniejsze obie rośliny różnią się kształtem i kolorem kwiatów. Porównajcie sami:
po lewej cyklamen perski po prawej fiołek alpejski.

 
 

Zobacz również

2 komentarze

  1. Cyklamen to kwiat z mojego dzieciństwa. Piękny i kwitnie jak inne kwiatki odpoczywają. Napisałam o nim tu:
    http://kwiatyogrodowe.blogspot.com/2014/03/cyklamen-perski-wspomnienie-z.html
    Fajny blog.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń