Fiołek afrykański (saintpaulia) - pielęgnacja

05:01:00

   Fiołek afrykański jako jedna z niewielu roślin doniczkowych może kwitnąć nawet całą zimę - zasłużenie więc cieszy się ogromnym powodzeniem. Ta urocza roślina zwana też saintpaulią lub sępolią fiołkową występuje w wielu odmianach i formach. Łatwa w uprawie, wynagradza troskliwą opiekę mnóstwem kwiatów.
   Ojczyzną teog gatunku są góry Usambara na pograniczu Kenii i Tanzanii. Małe kwiaty, mocno ubarwione, kwitnące przez okrągły rok czynią z fiołka idealną roślinę pokojową na ciepłe i wilgotne stanowiska, z dala od bezpośredniego nasłonecznienia. Przy prawidłowej pielęgnacji saintpaulie zachowują ogromną żywotność przez wiele lat.
PODSTAWY PIELĘGNACJI:
Fiołek najlepiej rośnie na ziemi torfowej, w płaskich doniczkach z dobrym drenażem. Rośliny należy przesadzać co roku, wiosną lub latem gdy bryła korzeniowa wypełni doniczkę. Starsze blednące kwiaty i liście usuwamy przy podstawie, pozostawiając roślinie jedynie trzy lub cztery "piętra" liści. 
PODLEWANIE I NAWOŻENIE:
Ważne, żeby pamiętać że saintpaulie nie lubią podlewania zimną wodą, oraz nie tolerują najmniejszego zraszania liści czy kwiatów. Podlewać należy go dwa razy w tygodniu, wodą letnią ostrożnie od dołu, czyli na podstawkę. Zimą podlewanie powinno być oszczędniejsze. 
W okresie wzrostu roślinę należy co dwa tygodnie zasilać przy podlewaniu, płynnym nawozem.
STANOWISKO:
Chociaż fiołki lubią światło, to nie należy wystawiać ich na bezpośrednie działanie słońca, szczególnie w lecie. Dobrze czują się na parapetach, ale nie na południowej wystawie. Oprócz tego warto naszego kwiatka ustawić na podstawce z kamykami w wodzie, co da im większą wilgotność powietrza. 
zdjęcie ze strony floradania.dk
 
 ROZMNAŻANIE:
1. Najprostszym i najtańszym sposobem pozyskania nowych okazów fiołka jest sadzonkowanie liści z ogonkami.
2. Wyhodowanie nowej, dorosłej rośliny z sadzonki liściowej trwa ok. 8-10 miesięcy. Z rośliny matecznej pobieramy liście wraz z ogonkami, zanurzamy ich końce w ukorzeniaczu i umieszczamy w doniczce z ziemią, aż po nasadę blaszki liściowej. Sadzonki trzymamy w temperaturze ok 18-21 stopni przez 6 tygodni. Powstałe w tym czasie roślinki przesadzamy do oddzielnych doniczek, gdy osiągną 5 cm średnicy.
CHOROBY:
Brązowe plamy na liściach - zwykle są rezultatem zbyt dużego nasłonecznienia, ale mogą powstawaćrównież w wyniku zroszenia liści. Roślinę należy zdjąć ze słońca i podlewać do podstawki.
Fytoftoroza - objawia się brązowieniem i zamieraniem liści. Jedyne wyjście to usunięcie chorej rośliny wraz z podłożem. 
Pleśń - atakuje fiołki które podlewamy zbyt obficie, lub te które nie mają przewiewnego miejsca i stoją w doniczkach bez odpływu wody. Należy przestawić je w bardziej suche miejsce, lub przesadzić do suchego podłoża, a także zapewnić odpowiedni drenaż.
KOMPOZYCJE Z FIOŁKÓW:
Fiołki afrykańskie dobrze znoszą obecność innych roślin - idealnie nadają się więc do wielokwiatowych kompozycji, zarówno do domu, jak i do skrzynek balkonowych. Na towarzystwo należy wybierać im jednak, rośliny o podobnych wymaganiach. Świetnie będą wyglądały zarówno same w prostych doniczkach, a także z innymi mega kolorowymi kwiatami. Ciekawym i modnym ostatnio pomysłem jest tworzenie zielonego terrarium dla kwiatów, w którym główną rolę może grać fiołek.
zielone terrarium z fiołkiem
 To tyle informacji odnośnie pięknych fiołków. W razie pytań, problemów w hodowli piszcie :)
Do następnego! 

Zobacz również

1 komentarze

  1. Mam i uwielbiam fiołki, obecnie w mojej kuchni stoi 6 różnych kolorów tego kwiatu.Jest bardzo wdzięczny.Starsznie go lubię.Pozdrawiam i dziękuję za ciekawy post!:)

    OdpowiedzUsuń