Domowe sposoby na kwiaty doniczkowe

04:15:00

Nasze babcie znają i stosują domowe sposoby na pielęgnacje kwiatów doniczkowych od dawna. Pora, żebyśmy i my zaczęły stosować te porady. Odżywki w płynie czy pałeczkach są pełne witamin i minerałów niezbędnych do dobrego wzrostu i pięknego wyglądu rośliny, lecz jeśli to za mało to polecam wam:
 
obraz wzięty z www.flickr.com
FUSY Z HERBATY/KAWY:
- zawierają związki potasu (szczeg. fusy z kawy). Gdy wymieszamy je z ziemią, spulchnią ją i sprawią, że nasze rośliny będą bujniej rosły. Polecane dla roślin kwitnących.
- fusy z herbaty położone na górną warstwę ziemi odpędzą zbierające się muszki.
-  herbata pomaga w zneutralizowaniu wapnia w wodzie do podlewania, który sprawia, że ziemia staje się twarda. Do naczynia z wodą wsypujemy łyżeczkę czarnej herbaty i po kilku godzinach podlewamy roztworem rośliny. 
- nie tylko fusy sprawdzą się jako odżywka. Resztkę czarnej herbaty można wykorzystać jako ratunek przeciwko mszycom, wystarczy popsikać liście rośliny trzy raz yw tygodniu.
- fusy z herbat ziołowych jak szałwia czy mięta odkażą ziemię z bakterii.
- natomiast torebki z herbat doskonale sprawdzą się, ułożone na dnie doniczki jako filtr i pochłaniacz nadmiaru wody.
- herbate bardzo upodobały sobie paprocie. Jeśli tylko zaczną się sypać polecam podlać je nie słodzonym liptonem (u mnie sprawdza się świetnie).

ZĄBKI CZOSNKU:
-  raz na 2 miesiące wciskamy w doniczkę jeden ząbek. Świetnie odstraszy wszelkie szkodniki tj.
mszyce, przędziorki, tarczniki i inne robaczki żerujące na roślinach.
- Aby sporządzić wywar z ząbków czosnku zalewamy pół roztartego ząbka czterema szklankami wody i robimy wywar. Stosujemy rozcieńczony z wodą w proporcji 1:10 w zwalczaniu wszelkich chorób grzybowych i bakteryjnych roślin. Wywar odstrasza też mszyce i inne owady.
 
SKÓRKI OD BANANA:
- można je pociąć i powrzucać w ogrodzie pod róże lub w domu pod róże doniczkowe. Sprawią, że kwiaty będą intensywniej pachnieć i kwitnąć, ponieważ banan zawiera wiele mikroelementów potrzebnych kwiatom.
- Można ze skórek bananowych zrobić roztwór do podlewania. 2-3 skórki włożyć do słoika zalać wodą i odstawić na kilka dni, po czym podlać kwitnące kwiaty. Efekt jest zdumiewający.

MLEKO:
- kwiaty o dużych liściach można przecierać szmatką zwilżoną w mleku. Doda im to blasku.  
- wapń zawarty w mleku dobrze wpłynie na kwiaty zielone. Warto do pustej butelki po mleku dolać wody i podlać nią kwiaty.

MAJONEZ:
- tak samo świetnie nadaje się do przecierania liści. Nadaje im połysk na kilka miesięcy i ułatwia późniejsze przecieranie. Oczywiście należy pamiętać, że wystarczy odrobinka majonezu na ściereczce, dla dobrego efektu.
obraz z www.wymarzonyogrod.pl

DROŻDŻE:
- Zwykłe drożdże rozpuszczone w niewielkiej ilości ciepłej wody są doskonałym nawozem dla roślin doniczkowych

SKORUPKI Z JAJ I ŁUPINY ZIEMNIAKÓW:
-  skorupki jajek są świetnym żródłem azotu i węglanu wapnia. Należy pokruszyć je i zalać odstała wodą. Po kilku dniach użyć do podlewania. Niestety trzeba się przygotować na mocne wrażenia zapachowe ale taka mikstura korzystnie wpływa na wzmocnienie roślin. Można też wykorzystać ostudzoną wodę po gotowaniu jajek. Nie powinno się robić tego roślinom które wymagają kwaśnego podłoża jak np. hortensje, storczyki, różaneczniki czy wrzośce.
- woda z ziemniaków wzbogaca ziemię w wartościowe mikroelementy oraz skrobię. Pobudza do lepszego działania mikroorganizmy zawarte w glebie. Woda po gotowaniu innych warzyw też jest wartościowa. Można użyć wody, w której gotowaliśmy warzywa pod warunkiem, że nie była posolona.

POPIÓŁ Z PAPIEROSÓW I WĘGIEL DRZEWNY:
- zmienia odczyn gleby na zasadowy. Odstrasza też mszyce. Od czasu do czasu można nim posypać ziemię w doniczce.
- w lecie po ognisku warto zebrać popiół który, odkwasi podłoże i użyźni je, bo zawiera wiele cennych składników mineralnych. Szczególnie polecam dodać go do ziemi przy przesadzaniu kwiatków.

PIWO:
- warto przecierać nim liście szczególnie fikusów. Piwo nada im blask i odżywi. Czytałam o przecieraniu piwem liści storczyka, ale sama nigdy tego nie próbowałam.
- Można odrobinę piwa zmieszać z wodą i podlewać nią kwiaty zielone.

WODA Z DODATKAMI:
- woda z mydłem zwalcza mszyce, wełnowce i tarczniki. Zmywamy nią lub opryskujemy rośliny. Następnego dnia spłukujemy kwiaty.
- jeśli mówimy o wodzie z różnymi dodatkami to do podlewania wszystkich kwiatów świetnie nadaje się woda z akwarium, czy woda po gotowaniu cebuli. 
- wodę z cebuli lubią cyklameny. Wystarczy zrobić z nich wywar: 0,5 kg obranej cebuli zalewamy 3 l wody i gotujemy 45 minut pod przykryciem. Ostudzonym płynem podlewamy cyklameny raz na 3 miesiące a słabsze okazy co miesiąc.

ASPIRYNA:
- zawarty w niej kwas salicylowy wzmacnia system odpornościowy roślin. Co dwa miesiące warto w wodzie przeznaczonej do podlewania kwiatów rozpuścić tabletkę aspiryny. Taka "odżywka" sprawi, że rośliny będą bardziej zielone, odporniejsze na choroby i szybciej będą się rozwijać.

SODA OCZYSZCZONA:
- świetnie zabija mszyce, roztocza i mączliki. Wystarczy zrobić odpowiedni roztwór: 1 łyżeczkę sody oczyszczonej połączyć z 1/3 szklanki oleju jadajnego. Następnie odmierzyć 2 łyżeczki utworzonej mieszanki i połączyć ze szklanką ciepłej (ale nie gorącej !) wody. Silnie wstrząsnąć. Wlać do spryskiwacza i zrośić rośliny, na których są szkodniki. Czynność można powtarzać kilka razy bez szkody dla roślin.
obraz z www.wymarzonyogrod.pl

Ciekawi mnie czy znacie jeszcze jakieś inne domowe i łatwe sposoby na pielęgnacje kwiatów doniczkowych. Proszę podzielcie się nimi w komentarzach :)
Do następnego!








Zobacz również

46 komentarze

  1. Nie znam więcej sposobów na pielegnację roslin doniczkowych. Twoje rady skopiowałam i mam je na pulpicie komputera. Są bardzo dobre, a wszystkie trudno zapamiętać.Będę tam zaglądać w razie potrzeby. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. wspaniałe rady, prawdę powiedziawszy to nie znałam Twoich rad.Będę z nich korzystać w miarę możliwości i potrzeby.Serdecznie Cię pozdrawiam i dziękuję :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ojej, ile cennych rad :) wiele z nich znam i stosuję, ale kilka jest dla mnie zupełną nowością - zaraz idę po czosnek, by go włożyć do doniczek z różami chińskimi, na których pojawiły się znów przędziorki. Dziękuję :)

    OdpowiedzUsuń
  4. tak bardzo cenne rady czesc z nich wyprobowalam dziekuje i pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Ale super zestawienie! Bardzo dziękuję - na pewno skorzystam z tych rad:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Moja babcia stosowala fusy kawy na palme, bardzo jej to sluzylo ale czy mozna je stosowac u storczykow i kaktusow?

    OdpowiedzUsuń
  7. Moja babcia stosowala fusy kawy na palme, bardzo jej to sluzylo ale czy mozna je stosowac u storczykow i kaktusow?

    OdpowiedzUsuń
  8. ja tez dolaczam sie do podziekowan tyle cennych i nieznanych mi sposobow na odzywienie kwiatow nigdzie nie spotkalam .dziekuje ,dziekuje i tez zapisalam sobie stronke .czesc z nich juz stosowalam nawet nie wiedzac ..np.fusy z kawy ,zali mi bylo poprostu wyrzucic do smieci wiec mieszlam z ziemia jak przesadzalam kwiatki .A torebki z herbat owocowych bo tylko takie pijemy wyrzucalam poprostu na ogordek i przychodzily wrobelki i poprostu wybieraly sobie owoce i inne drobne czesci a ja potem paierki pozbieralam i do kosza .pozdrawiam Marcelina

    OdpowiedzUsuń
  9. .Mam storczyki które mają kilka lat.Prosta zasada odpowiednia doniczka zwężona do dołu w środku z wypustką,pilnuję aby w tym zagłębieniu stale była woda ...(dwa razy w tygodniu dolewam wodę)....Nie podlewamy z góry,kwiatki które opadają wkładam na spód doniczki do wody .Puszczają nowe pędy ,a na starych też zakwitają.Polecam

    OdpowiedzUsuń
  10. A czy ktoś wie w jakich proporcjach należy przygotować roztwór wody i drożdży tak aby spełniał on swoje zadanie? Mam wrażenie że wlaśnie zamordowałam swoje roślinki

    OdpowiedzUsuń
  11. A czy ktoś wie w jakich proporcjach należy przygotować roztwór wody i drożdży tak aby spełniał on swoje zadanie? Mam wrażenie że wlaśnie zamordowałam swoje roślinki

    OdpowiedzUsuń
  12. Boję się ryzykować wykorzystywania takich eksperymentalnych metod i dlatego stawiam na nawozy ze sklepu http://www.zielonydom.pl/ W połączeniu z dobrą pielęgnacją sprawiają, że kwiaty zawsze są piękne.

    OdpowiedzUsuń
  13. Ja chyba bym wolała własne nawozy niż te kupcze. Swój to swój.

    OdpowiedzUsuń
  14. Dołączam się do wszystkich zachwytów i dziękuję :-D

    OdpowiedzUsuń
  15. A czy ten czosnek można stosować do wszystkich roślin? Do malwy również?

    OdpowiedzUsuń
  16. A co z cytrusami ? Czy czosnek im nie zaszkodzi ?

    OdpowiedzUsuń
  17. moja lipka pokojowa padła, właściwie nie ona padła, ale wszystkie liście zmarniały po opryskach wody z sodą.. a mszyce jak były tak są.. poddałam się i kupiłam trutkę chemiczną

    OdpowiedzUsuń
  18. Fajne rady - dzięki!
    Choć zdaje mi się że kiedyś po zastosowaniu skórki od bananów liście zaczęły nieprzyjemnie pachnieć.. Zastanawiam się czy to resztki banana nie zostały na liściu i zaczęły się psuć :( Tak że może trzeba i to wziąć pod uwagę.

    OdpowiedzUsuń
  19. Witaj,
    świetne porady, nie wiedziałam, że jest tyle domowych sposobów na polepszenie kondycji kwiatów!
    Pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń
  20. Ja także nie wiedziałam, że jest aż tyle sposobów na dbanie o nasze domowe roślinki, wielkie dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  21. Bardzo dobry post. Chętnie wypróbuję niejedną z tych porad - szczególnie ten czosnek do mnie przemówił :) Z moich sposobów domowej pielęgnacji kwiatów, to używanie do podlewania wody akwariowej - tylko do tego trzeba mieć akwarium... ;)

    OdpowiedzUsuń
  22. Mam nadzieję, że te sposoby działają. :)

    OdpowiedzUsuń
  23. Witam.Równiez dziękuję za cenne porady.A czy można czosnek zastosować do pelargonii na balkonie? Chodzi o ten ząbek do ziemi.
    Jeśli chodzi o jakieś dodatkowe sposoby do pielęgnacji kwiatów(chyba,że przeoczyłam w tekście),to np. słyszałam,ze też dobra jest pokrzywa.Osobiście zaparzam taką w torebkach np. 2 torebki na szklankę wody,a potem mieszam z wodą w butelce 1,5L i podlewam,czasem też z tymi fusami z torebeczek.
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  24. To niesamowite, jak proste sposoby mogą nam ułatwić życie ! Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  25. Bardzo trafne porady, na pewno każdy powinien mieć do tego dostęp, może wtedy stalibyśmy się społeczeństwem bardziej EKO! ;-)

    OdpowiedzUsuń
  26. Bardzo ciekawe sposoby na pielęgnację i odżywienie roślin. Część z nich z pewnością zastosuję. Pozdrawiam i dziękuję za zamieszczenie tylu interesujących porad:)

    OdpowiedzUsuń
  27. Świetne porady. Jestem fanką kwiatów, zastosuje wszystkie sprawdzone sposoby żeby tylko moje kwiaty były piękne jak najdłużej. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  28. Ciekawy i przydatny wpis. Z domowych sposobów polecam również czyszczenie liści z wykorzystaniem oliwy lub oleju. Liście stają się wtedy lśniące.

    OdpowiedzUsuń
  29. Ja może jestem staroświecka, ale lubię kwiaty sztuczne w doniczkach na oknie. Podobne do tych szczególnie - https://www.pm-m.pl/318-kwiaty-w-doniczkach
    Przypominają mi się wtedy czasy dzieciństwa i wakacje u cioci, dla której kwiaty w doniczkach były tam oczkiem w głowie :)

    OdpowiedzUsuń
  30. Uwielbiam dużo kwiatów w mieszkaniu, jednak obecnie nie mogę sobie na nie pozwolić ze względu na brak czasu oraz obecność zwierzaków w domu. Poza tym do ich pielęgnacji, zdecydowanie trzeba zebrać o nich więcej informacji, samo podlewanie nie wystarczy:) Może dopiero za kilka lat uda mi się stworzyć wymarzony domowy ogródek:)

    OdpowiedzUsuń
  31. Czy do storczyków też można wcisnąć czosnek do doniczki?

    OdpowiedzUsuń
  32. Jeżeli chodzi o sprawdzone nawozy do kwiatów, to ja ze swojej strony mogę polecić nawozy firmy http://www.substral.pl/ Świetnie się sprawdzają i co ważne, są stosunkowo tanie, więc każdy z nas może pozwolić sobie na zakup takiego nawozu, najwyższej jakości.

    OdpowiedzUsuń
  33. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  34. Bardzo cenne porady! Moją pasją również jest ogród i krzewy ozdobne. Nawozy nawozami, ale kupno samego krzewu czy rośliny również musi być odpowiednim wyborem. Jeśli kupimy roślinę w "kiepskim" stanie to nawet najlepszy nawóz jej nie pomoże. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  35. Dzięki za porady! Bardzo mi się przydadzą bo zaczynam moją przygodę z kwiatami

    OdpowiedzUsuń
  36. Dziękuję! Bardzo ciekawa informacja.

    OdpowiedzUsuń
  37. Bardzo ciekawy wpis. Na pewno z wielu rad skorzystam. Pozdrawiam cieplutko :-)

    OdpowiedzUsuń
  38. Świetny post! Dobrze się czytało!

    OdpowiedzUsuń
  39. Bardzo podobają mi się ukwiecone ogrody. Sama mam pod swoim domem mnóstwo pięknych, kwitnących roślin, jednak z doświadczenia wiem, że takie domowe nawozy nie sprawdzają się zbyt dobrze. Aby zapewnić moim roślinom siłę do wzrostu i obfitego kwitnienia decyduję się na pożądane nawozy mineralne.
    https://gardenstart.pl/nawozy-do-kwiatow

    OdpowiedzUsuń
  40. A na tym to ja się za bardzo nie znam, stąd mam nadzieję, że mój facet, obeznany w kwiatach, będzie dbać o to, co mamy w domu. Ja jednak podpowiadam Wam, że nie ma tego złego, jeśli sami nie możecie tego ogarnąć. Takie blogi jak autorki i takie https://masalasound.pl/kwiaty-doniczkowe/ wpisy naprawdę sporo dają.

    OdpowiedzUsuń
  41. Na rynku jest dostępnych wiele nawozów dla kwiatów. Ważne aby dobrać środki odpowiednie do danego rodzaju rośliny, podłoża. O działaniu jakiego oczekujemy. Wiele nawozów z nich jest o organicznym składzie.

    OdpowiedzUsuń
  42. chilternseedsdirect
    "7kwiatow" appears to be a combination of "7" and the Polish word "kwiatow," meaning "flowers." The meaning could be related to a bouquet or a symbolic representation.

    OdpowiedzUsuń